Ailelere daha fazla lüks

Yeni S-Max, ailelerin birçok lüks talebini karşılayabiliyor. Ancak bunun için elinizi cebinize atmanız gerekiyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ FORD S-MAX -

Ondan bir spor-van olması bekleniyor. Büyük ihtimalle isminin SMax (Sport-Max) olmasının sebebi de bu. Ayrıca 7 kişi için de bolca iç mekan sunuyor. Peki ama bu Ford, gerçekten bir Süper-Max mi?

Sürüş izlenimleri yazılarımız bazen, markaların yeni otomobilleri için kullandığı sloganların pek de doğru olmadıklarını ortaya çıkarır. Ancak bu yeni Ford, kesinlikle çok geniş bir iç mekana sahip. Örneğin gerektiğinde 7 kişi ile yolculuk yapılabiliyor. Ancak sayfanın altındaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, üçüncü sırada yolculuk yapacakların pek iri olmamaları gerekiyor. Diğer taraftan S-Max pratik bir van. İkinci ve üçüncü koltuk sıraları bir düğmeye basılarak yatırılabiliyor ve ortaya düz bir zemin çıkıyor. Bu da bir buzdolabıyla çamaşır makinesini bir kerede taşıyabileceğiniz anlamına geliyor. Ancak bu yetenek için 1100 Euro (Almanya’da) ekstra bedeli gözden çıkarmanız gerekiyor. Sportiflik ise tam olarak doğru değil: S-Max, van kıyafeti giymiş lüks bir sedana daha yakın. Test aracında görev yapan 180 HP’lik dizel iyi çalışan ve güçlü bir makine olarak beğeni topluyor. Sessizliği sağlayansa başarılı izolasyon. Fabrika verilerine göre S-Max 2.0 TDCi, 211 km/s hıza ulaşabiliyor, 0100 km/s hızlanmayı 9.7 sn’de tamamlıyor ve 100 km’de 5 lt yakıt tüketiyor.

Sürücü ve yanındaki yolcu, kulüp koltuklarını aratmayan kalın dolgulu koltukların keyfini çıkarırken, optimum koltuk ayarlarını elektrikli bir sistemle yapabiliyor. Ancak bunun maliyeti, donanım seviyesine bağlı olarak, 560 Euro ile 810 Euro arasında. Ayarlı süspansiyon için 2 bin Euro verenler ise aracı iyice konforlu hale getirebiliyor. Konfor modunda süspansiyon, tüm

En arkası dar: S-Max’ın üçüncü koltuk sırası iri yapılılara uygun değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.