Büyük motorla harika

BMW orta sınıf temsilcisini daha sportif hale getirse de, 340i sertliği biraz abartıyor.

Auto Show - - TEST BMW 340I AUTOMATIK -

Bestseller modele kozmetik müdahale mi? Neden ki? BMW, yeni 3 Serisi’ni, bir porsiyon daha sportif ve tutumlu hale getirdi. Böylece yeni 340i artık 326 HP güce sahip.

BMW, sportif esintileri de olan resmi kıyafetleri seviyor. 3.0 lt’lik sıralı 6 silindirli motoru ve 8 ileri otomatik şanzımanıyla o, pahalı bir egzotik ama Mercedes C 400’den daha dinamik, Audi A4’ten ise daha modern.

Dış yenilikler neredeyse aydınlatma grubuyla sınırlı. İçeride ise yeni gözler ve krom dekorasyonu fark ediyoruz. Ancak parça birleşim noktaları arasındaki boşluklar hala çok iyi değil. Sınıf lideri olmanın olmazsa olmazları nelerdi, bir hatırlayalım: Kompakt dış boyutlarda bolca iç mekan, mükemmel bir kumanda konsepti ve çok sayıda baştan çıkarıcı opsiyon. 3 Serisi’nin yeni adaptif amortisörlerinin daha yumuşak çalıştığı iddia ediliyor. Test aracımızda bulunan MAdaptif süspansiyon, spor direksiyon ve 18 inçlik jantlar ise biraz sert bir karakter yaratıyor. Araçla bütünleşiyorsunuz ve gaz komutlarına aşırı direkt tepkiler alıyorsunuz. Bu da orta sınıfta hiçbir otomo- bilde karşılaşamayacağınız bir dinamizm sağlıyor. Bu özellik hızlı gittiğiniz bol virajlı yolları bir eğlenceye dönüştürse de, dalgalı zeminlerde sürekli sallanıp duran arka kısım hassas mideliler için can sıkıcı olabilir. Konfor modunda bile oldukça sert olan süspansiyon karakteri, konforla sportiflik arasında denge bulmak konusunda Mercedes’in Airmatic’i kadar başarılı olamıyor. Büyük hacimli turbo motor da oldukça sportif: 7000 d/d’ye kadar tırmanabiliyor, otomatik şanzıman ise spor modda devir seviyesini neredeyse hep, devir sayacının kırmızı bölgesinde tutabiliyor. Bunun dışında bu 6 silindirli motor, tasarruf etmeyi (test tüketim ortalaması 8.6 lt/100 km ) de öğrenmiş.

340i için BMW, eski 335i’ye (Almanya fiyatı 51.000 Euro) göre 1500 Euro daha fazla bir bedel talep ediyor. Diğer taraftan bu rakama, arka park sensörü ve 20 HP daha fazla güç dahil. Ancak birkaç ekstra ile fiyat, rahatlıkla 60 bin Euro seviyesinin üzerine çıkabiliyor. 3 Serisi’ni daha da iyileştirmek mi? Çok zor! Motor tam bir güç abidesi. BMW makyaj sırasında konforun arttığını iddia etse de, Sportline paketinde bunu hissedemiyorsunuz. Malzeme kalitesi iyileşirken, işçilik kalitesi aynı kalmış. Ama bu kesinlikle sorun değil, çünkü bu BMW bir harika!

Süspansiyon sert, performans çok yüksek, LED farlar yeni.

İç mekan daha

ışıltılı. Vites kolunun önündeki alan artık kapaklı. Yeni amortisörde fazladan bir valf

daha var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.