Yarım SUV lütfen!

Light SUV’un reçetesi: Biraz yükseltilmiş bir süspansiyon ve biraz da off-road dekorasyonu.

Auto Show - - TEST BMW 340I AUTOMATIK -

Biraz yükseltilerek 20 cm’ye çıkarılan zeminden yükseklik ve karoserin sağına soluna serpiştirilmiş off-road araçlarını hatırlatan koruma... Volvo V60 Cross Country aslında SUV görünümlü bir stationdan başka bir şey değil.

V60’ın SUV’ları hatırlatan kardeşini Volvo, 7 cm kadar yükseltmiş ve çamurluklarına siyah renkli plastikten genişletmeler koymuş. Bunun dışında araçta, burundaki zemin koruma plakası gibi birkaç görsel off-road eklentisi de kullanılmış.

Çayırlık alanlar, çamurlu orman yolları ya da zemindeki büyük delikler bu İsveçliyi durduramıyor. Ancak o gerçek bir SUV de- ğil ve baz versiyonu sadece önden çekişli. Aslına bakılırsa Cross Country için gerçek bir station da denilemez. Örneğin standart bir mutfak fırınını yükleyebilmek için önce ambalajını sökmeniz gerekiyor. Onun asıl doğal yaşam alanı otoyollar: Yüksek oturma pozisyonuyla biraz daha fazla rahatlık hissi veren mükemmel bir uzun yol otomobili.

Kinetic adlı giriş donanım paketine, 150 HP’lik dizel motora (D3) ve 6 ileri manuel şanzımana sahip versiyonun Almanya başlangıç fiyatı 36 bin 350 Euro. Yani eşdeğer bir V60’tan 1700 Euro yüksek bir bedel. Ancak asıl önemli olan, XC60’tan 700 Euro pahalı olması ve şu da unutulmamalı ki, XC60 gerçek bir SUV!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.