Rallinin UEFA Kupası Türkiye’de

MURAT BOSTANCI

Auto Show - - EDITOR -

Castrol Ford Team Türkiye, Avrupa Ralli Kupası’nda (ERT) Türkiye’yi temsil ettiği beş yarışın tamamını kazanarak Türkiye motor sporları tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Hırvatistan Rallisi’nde ilk sırayı alan takımın şampiyon pilotları Murat Bostancı – Onur Vatansever ikilisi, nefes nefese geçen yarışın ardından ralli dünyasının UEFA Kupası olarak nitelendirdiğimiz Avrupa Ralli Kupası’nı ülkemize getiren ilk sporcular oldular. Şampiyon pilot Murat Bostacı’yla Castrol Ford Team Türkiye garajında bir araya geldik.

Auto SHOW: Bu yıl çifte şampiyonluk aldınız; üst üste ikinci Türkiye Şampiyonluğu ve Avrupa Ralli Kupası. Kısaca bu iki başarının damga vurduğu 2015 sezonunu anlatabilir misin?

Murat BOSTANCI:

Türkiye Ralli şampiyonluğu benim için önemli bir unvandı ama tekrar tekrar Türkiye şampiyonu olan bir pilot değil, Avrupa’da başarıya ulaşan ilk sporcu olmak istiyordum. Bu yıla da bu hedefle başladım. Sezon ortasında takımla birlikte Avrupa Ralli Kupası’na (ERT) katılmaya karar verdik. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda istediğimiz sonuçları alıp, liderlikteki farkı açınca da Avrupa Ralli Kupası’na odaklandık.

Avrupa Ralli Kupasında yüksek katsayılı yarışlara girip az sayıda yarışta daha yüksek puan almayı hedeflediğimiz bir strateji kurguladık. Bu tip yarışlar da sezon ortasında başlıyordu. Şansımıza Türkiye Ralli Şampiyonası ile çakışmayan bir takvim olunca Bulgaristan Rallisi ile Avrupa Ralli Kupası’na girdik.

Rakiplerimiz şampi-

AS: Sezon ortasında girmek dezavantaj olmadı mı?

MB:

yonaya bizden önce başladıkları için daha avantajlı konumdaydılar ve Bulgaristan Rallisi’ni kazandığımızda ancak ilk beş içerisine yerleşebildik.

AS: Bu sezon, şampiyonluğa erken mi ulaştınız?

MB: Şampiyona boyunca çok güzel bir çekişme vardı, ama en yakın rakibim Yağız Avcı bir yarışta yarış dışı kalınca farkı artırdık ve rahatladık. Ayrıca Türkiye Şampiyonası’na yurtdışı bir yarışın da puanlarını getirebiliyorduk, Bulgaristan Rallisi’nin puanlarını da taşıyınca Boğaziçi Rallisi sonucunda neredeyse şampiyonluğu garantiledik. Bulgaristan Rallisi bizim için çok önemli ve belirleyici bir yarıştı, onu kazanınca her iki cephede de avantajlı konuma geldik.

AS: Bir tarafta Türkiye Ralli Şampiyonası, diğer tarafta Avrupa Ralli Kupası’nda mücadele ederken, bu yorucu tempoda performansını nasıl üst

düzeyde tutabildin?

MB: Sezon ortasında Türkiye Ralli Şampiyonası’nda rahatlayınca, Avrupa Ralli Kupası’na odaklanmak daha kolay oldu. Ama çok yoğun bir takvim vardı ve neredeyse her hafta bir yarışa çıktık. Bu süreçte Türkiye’ye farklı bir başarı getirmek en büyük motivasyonumuz oldu. Türk bayrağını yurtdışında taşımak ayrı bir gurur unsuru, biz de bu yoğun takvimde motivasyon ve fikren güçlü kaldıysak, bu şevkle oldu.

AS: Peki takım bu yoğun programa nasıl uyum sağladı?

MB: Bu yalnızca pilot, co-pilot ve otomobil işi değil. Bütün takım canla başla çalıştı, çift mesai yaptı. Biz iki bayramı da yurtdışında yarışlarda geçirdik. Takım için bu süreç daha da zorlayıcı oldu, dışarıdaki yarışlar için günler öncesinden yol çıktılar, yılın bir döneminde bütün hayatları yollarda geçti. Bazen iki yarış arasında takım merkezine dönme olanağımız bile olmadı, yarıştan yarışa otomobil yetiştirmekle uğraştılar. Onların emeği çok büyük; bilgi ve becerileri sayesinde her şey bir araya geldi.

AS: Türkiye’nin yetiştirdiği çok değerli pilotlar bunu daha önce denedi ama Avrupa Ralli Kupası’nı ilk siz getirdiniz. Farklı olan neydi?

MB:

Sezon sonundaki başarı için her şeyi düşünmek zorundayız. Birçok etken bir araya geldiğinde ancak mümkün. Bir

“Bizim branşımız rallide uluslararası başarılara daha

fazla ihtiyaç var”

etap ya da yarış kazanarak olacak iş değil bu. İyi ve doğru planlama gerekiyor, doğru yarışları seçmek gerekiyor. İyi ve deneyimli bir ekiple yola çıkmak gerekiyor ki, Castrol Ford Team Türkiye’nin teknik ve yönetici kadrosu bu anlamda çok büyük bir değer. Çok iyi bir otomobilimiz var, hiç mekanik arıza yaşamadık, hiç yarış dışı kalmadık ve Avrupa Ralli Kupası’nda katıldığımız tüm yarışları birinci bitirdik. Nasıl zincirin gücü en zayıf halkası kadarsa, biz de tüm halka-

ları güçlü tuttuk.

AS: Bu yoğun tempoda kendine nasıl baktın, nasıl hazırlandın?

MB:

Fiziksel olarak bu tempoda güçlü kalmak en kolayıydı. Zihnen güçlü bir motivasyon bizi hep hazır tuttu. Bunların dışında bir de parkurlara yabancı olmak gibi bir dezavantajımız vardı ama bunun üstesinden gelmek için de çok iyi ön hazırlık yaptık.

AS: Bu çalışmaların size kazandırdığı bir yarış oldu mu?

MB:

Bulgaristan Rallisi tamamen öngörülebilir bir yarıştı. Her iki gününde de sorunsuz ilerledik. Sırbistan ve Hırvatistan rallilerinde bu ön çalışmalar ve simülasyonların çok yararı oldu. Hırvatistan’da da dersimize çok iyi çalıştık, o bölgenin çok iyi yerel pilotları olmasına rağmen yarışın son gününde yağmuru doğru tahmin ettik ve onlardan daha iyi ayar ve lastik seçimiyle kazandık. Zaten önde götürdüğümüz yarışı açık ara birinci bitirdik.

AS: Avrupa Ralli Kupası’nı ne kadar bir farkla kazandınız?

MB:

Bütün sezonun emeğini Avrupa Ralli Kupası’nı kazanarak taçlandırırken, toplamda aldığımız 656 puan ve en yakın rakibimize 238 puan fark yapmak da

pastanın üstündeki çilek oldu.

AS: Türkiye’de motor sporları algısı nasıl?

MB:

Motosikleti örnek vereyim. Türkiye’de popüler değildi, Kenan Sofuoğlu’nun başarılarından sonra daha fazla gündeme geldi. İşin içinde ulusal değerler olduğunda, tıpkı daha önce futbol, basketbol ve voleybolda olduğu gibi, algı yükseliyor ve başarılı sonuçlar ilgiyi artırıyor. Bizim branşımız rallide de uluslararası başarılara daha fazla ihtiyaç var.

AS: Yarış sezonu bittikten sonraki ilk gün ne yaparsın? Bu yıl sezon arasını nasıl değerlendireceksin? MB:

İlk gün hiçbir şey yapmadan evde geçiriyorum, biraz kişisel muhasebe, biraz dinlenme, sezon boyunca uzak kaldığım herkes ve her şeyle yeniden buluşmak için plan yapıyorum. Önce İstanbul’da özlediğim yerleri biraz turist, biraz da öğrencilik günlerimdeki gibi gezip, gizli kalmış mütevazı lezzetleri tadarak geçiriyorum. Elbette bir taraftan da gelecek sezonun planlaması başlayacak ve bunun için de mental ve stratejik hazırlıklar yapmam gerekecek. Yarış sezonundaki adrenalin düzeyinin altına inince daha sakin ve dinlenerek geçiyor zaman.

Hırvatistan Rallisi’nde zafer takında bir Türk ekibi.

Murat Bostancı yarış kokpitinde.

Bostancı, başarının bir bütün olduğunu ve Ford Fiesta’nın bu yıl kendilerini hiç yarı yolda bırakmadığını söylüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.