A4 hiç bu kadar BMW olmamıştı

PREMIUM SEDANLAR

Auto Show - - EDITOR - SONUÇ JOACHIM STAAT

Bu yeni A4 mü şimdi? Bir bestseller modelin yenilendikten sonra bu kadar tanıdık gelmesi kesinlikle cesur ama aynı zamanda tehlikeli bir karar. Görünümü bu kadar ağırbaşlı olunca A4’ün, BMW 3 Serisi’nin gerisinde kalmamak için “işte budur!” dedirtmeyi başarması gerekiyor. Yani beklentiler oldukça yüksek.

Ancak “işte budur” demeyi gerçekten başarıyor: Venedik çevresindeki Prosecco Bölgesi’nin dağlık yollarında A4 2.0 TDI, insanın karnında kelebekler uçuşturuyor. Hem de BMW’nin sınıf liderinin kendisine dikkat etmesini gerektirecek kadar!

Neyse, sırayla gidelim. Binişlerde yeni A4, eskisi gibi parmak uçlarınız için bir ziyafet olmaya devam ediyor. Nereye dokunup nereye bakarsanız bakın, tüm yüzey geçişleri harika, tüm bağlantı noktaları hassas bir şekilde birleştirilmiş. Kalite hissi o kadar yüksek ki, yeni makyajlanan 320d’yi bile rahatça geride bırakıyor. A4’ün bir diğer dikkat çekici donanımıysa bir ekrandan oluşan gösterge paneli. Sağdaki dik konumlu ekrandaysa dönüş asistanı gibi elektronik

yardımcı sistemleri takip edilebiliyor.

Diğer taraftan Audi’nin kumanda konsepti BMW’deki kadar basit ve anlaşılır değil. Bunun dışında BMW, daha geniş olan arka koltuk diz mesafeleriyle aile kullanımına daha uygun bir otomobil. Bu fark özellikle Touring-Avant karşılaştırmasında belirleyici rol oynayacaktır.

Ailelerin dizel motorları daha fazla tercih edeceklerini düşünüyoruz. Audi’nin 2.0 lt’lik TDI motoru BMW’nin daha kaba bir çalışma karakterine sahip motorundan daha sessiz. Bunun nedeni ise Audi’nin ilk kez dizel tıkırtılarını daha iyi emen izolasyonlu cam seçeneği sunması. Her ikisi de 190 HP güce sahip olan bu premium ikili, ne güçten ne de performanstan ödün veriyor. İkisi de 100 km/s’ye 7 sn civarında ulaşıyor ve 230 km/s sınırını aşabiliyor. Bu dizeller, performanslı kullanımda bile 6.5 lt civarında tüketimlerle yetinen gerçekten lüks motorlar.

Maliyet kaygıları nedeniyle Audi, karoserde hafif bir malzeme olan alüminyumu kullanmaktan vazgeçmiş ve özel bir çelik karışımıyla manuel şanzımanlı test aracımızda 1505 kg’lık bir ağırlık elde etmiş. 8 ileri otomatik şanzımanlı BMW 320d’nin ağırlığıysa 1525 kg.

Dağ manzarası eşliğinde ilerlediğimiz otoyolda iki rakip de etkileyici birer sedan olduklarını gösterdiler. BMW rahat bir yol arkadaşını oynarken, yeni amortisörler nedeniyle 180 km/s’den itibaren biraz fazla sivri tepkiler verebiliyor. Audi ise ayarlı süspansiyonu sayesinde biraz daha iyi ama konfor ve dinamik modlar arasındaki değişim yelpazesi biraz kısıtlı.

Asıl büyük sürprizle bol virajlı dağ yollarında karşılaşıyoruz. Virajlar keskinleşip asfalt kalitesi bozuldukça Audi -sanki 150 kg hafiflemiş gibi- daha canlı hissettiriyor. Yeni direksiyon sistemi ve iyileştirilen 5 nokta bağlantılı aks o kadar uyumlu çalışıyor ki, önden çekişli olduğunu unutuveriyorsunuz. Birbirini takip eden virajları 18 inçlik lastiklerinin üzerinde büyük bir rahatlıkla alan A4, hassasiyetini limitlerine kadar koruyor ve bu sırada eksiden olduğu gibi asfalttaki deliklerden geçerken vuruntu sesleri çıkarmıyor. A4’ün içinde hiç bu kadar BMW olmamıştı.

320d ise aynı şartlarda Audi’yi takip etmekte zorlanıyor ve Luxury Line paketi ve otomatik şanzımanıyla daha yumuşak ve konforlu hissettiriyor. Buradan hareketle ilk kapsamlı karşılaştırmamızda puanların birbirine yakın olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Audi’lerin daha ucuz olduğu zamanlar da geride kalmış gibi görünüyor: Test aracımızın fiyatı, manuel şanzımanlı 320d’den 850 Euro daha yüksek. Neyse ki xenon farlar A4’ün standart donanımına dahil. Ayrıca havalandırmalı koltuklar, sanal kokpit ve dönüş asistanı gibi opsiyonlar BMW’de henüz yok. Durum böyle olunca yeni A4 için, ağırbaşlı veya tanıdık gibi sıfatları kullanmak haksızlık olacaktır.

BMW 320d

Yeni Audi o kadar da yeni görünmüyor. Xenon farlar standart. 3 Serisi’nin standart farlarıysa halojen.

BMW’nin boyu 9 cm daha kısa ama kısa tampon

tekerlek mesafeleri geniş iç mekan sağlıyor.

Alman business class: BMW 3 Serisi (önde) ve Audi A4.

BMW 320D

Kumanda konsepti mükemmel. İşçilikte zayıflıklar var. Geniş direksiyon göbeği kaba görünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.