Sadece ismi mi yeni?

MERCEDES GLE 350 D

Auto Show - - EDITOR - SONUÇ GERALD CZAJKA VE MIRKO MENKE

Aynı içerik, yeni isim... İşe yarayabilir de yaramayabilir de. Ünlü şarkıcı Prince 1993-2000 yılları arasında adını TAFKAP olarak değiştirdiğinde, bu pek işe yaramamıştı. Belki de bunun nedeni “eskiden Prince olarak tanınan sanatçı” kelimelerinden türetilmiş olan bu garip kısaltmaydı. Mercedes ise bunu daha iyi yapmayı hedefliyor. Örneğin isim seçimi daha mantıklı: tıpkı GLA, GLC ve geleceğin GLS’sinde de olduğu gibi, ML Serisi de artık GLE adıyla anılıyor. “E Serisi segmentinde bir arazi aracı” anlamındaki bu kısaltma kesinlikle mantıklı görünüyor. Peki ama bu “yeni SUV” doğru harfler

dışında başka özelliklere de sahip mi?

GLE, ÖNCÜSÜ ML GİBİ BÜYÜK BİR SUV OLMAYA DEVAM EDİYOR

Teknik bazı genel olarak değişmemiş olmasına ve belgelerinde hala W 166 fabrika kodunu taşımasına rağmen, isim değişikliğiyle birlikte gerçekleştirilen detaylı çalışmalar, GLE’ye kesinlikle yakışmış.

Örneğin büyük iç mekan genişlikleri korunmuş: Hem ön, hem arka koltuklarda iri yapılılar bile rahatça oturabiliyor. Ancak ön koltukların bacak destekleri biraz daha uzun olabilirmiş. Net görüntülere sahip büyük merkezi ekran, direk-

siyonun ardındaki vites kontrol kolu ve orta konsoldaki şık Controller düğmesiyle kokpit çok modern görünüyor. Ancak burada da klima kontrol düğmelerinin biraz daha yüksekte konumlandırılmasını isterdik.

GLE’nin taşıma yetenekleriyse her türlü talebi karşılayabiliyor. 5 kişi yolculuk edenler 690 lt’lik geniş bagaj ve 698 kg’lık yüksek taşıma kapasitesinden faydalana- biliyor. İki kişilik hafta sonu organizasyonlarındaysa, 1.74 m’lik maksimum yükleme derinliği sayesinde otel odası tutmaktan kurtulabilir ya da 2010 lt’lik bagaj hacmini iki dağ bisikletini taşımak için kullanabilirsiniz. Ancak maksimum hacme ulaşmak için kullanılması gereken karmaşık katlama mekanizması can sıkabilir: Önce koltuk minderleri yukarı katlanıyor, ardından sırtlıklar yatırılıyor. 2 metreküplük hacmi yeterli bulmayanlarsa, 3.5 tonluk römork çekme kabiliyetinden faydalanabilir.

HAVALI SÜSPANSİYON SAYESİNDE BOZUK ZEMİNLERDE DE KONFORLU

Airmatic adlı havalı süspansiyon paketini tercih edenler, GLE’de zorlu yollarda bile rahat edecektir. Havalı süspansiyonla adaptif amortisörlerin birlikteliği bu devin bozuk zeminlerde yüksek konfor sunmasını sağlarken, virajlarda da güvenlikten ödün vermiyor. Gerçekten de iç mekanda sadece enlemesine zemin yarıklarının etkileri çok hafif bir şekilde hissediliyor. Sert kullanımlarda karoserin yana yatma eğilimi de kabul edilebilir

sınırlar içinde kalıyor. Otoyolda sol şeride çıkıp 225 km/s’lik maksimum hızı deneyenleri ise akaryakıt istasyonunda kötü bir sürpriz bekliyor. Yükleme kapasitesinin tamamını kullanmanın yaratacağı yalpalama etkisiyse yükseklik ayarı tarafından azaltılıyor.

GLE, geyik testi adlı standart engel aşma testini de rahatça aşıyor. Direksiyonu fazla direkt olmamasına rağmen, kukaların arasından 65 km/s hızla geçebiliyor. Ancak bu 2.2 tonluk dev, daha yüksek hızlarda sürüş dinamizmi sınırlarına ulaşıyor.

DİZEL MOTOR BAŞARILI, 9 İLERİ OTOMATİK CAN SIKICI

GLE 350 d’nin kaputunun altında, tanıdık bir makine olan 258 HP’lik dizel V6 görev yapıyor. Soğuk çalıştırmalarda hala biraz tıkırtılı çalışan 3.0 lt’lik motor, birkaç kilometre içinde sessizleşiyor ve görevini başarıyla yerine getiriyor. GLE’yi 100 km/s hıza 7.4 sn’de ulaştıran motor, canlı ve gayet formda hissettiriyor. Asfaltı 4 tekerleğiyle birlikte kazıyan GLE, tüm devir bandında etkili bir çekiş gücüne sahip. Artık 9 ileri orana sahip otomatik şanzıman ise her zaman doğru dişliyi buluyor. Ancak ender durumlarda kararsız kalabiliyor ve sürücü gaz pedalına basmadan ilerlerken, vitesleri sarsıntılı bir şekilde değiştiriyor.

GLE 350 d sadece 4 tekerlekten çekişli ve otomatik şanzımanlı olarak satın alınabiliyor. Ancak standart donanım seviyesi de oldukça yüksek. Tüm bunlar bir araya gelince aracın Almanya başlangıç fiyatı 60 bin 750 Euro gibi yüksek ve kısa bir süre önce yenilenen Audi Q7 3.0 TDI ile aynı seviyede bir rakam oluyor. Bolca opsiyonel donanıma sahip test aracımızın fiyatıysa 70 bin 884 Euro. GLE 350 d’nin Türkiye’deki başlangıç fiyatı ise Style donanım paketiyle, 494.700 TL. 8.8 lt/100 km’lik tüketim rakamı ise kabul edilebilir seviyede. Sadece 2 yıllık garanti ise memnun edici bir karar değil. GLE’nin servis periyodu ise 1 yıl ya da 25.000 km olarak belirlenmiş. Burada

ÇOK PARA KARŞILIĞINDA ÇOK ŞEY SUNUYOR

Mercedes yönetiminin kendi markasına biraz daha fazla güvenmesini beklerdik. Garanti cimriliği konusunda Mercedes’te bir şeylerin değişmesi gerekiyor.

Adı ML’den GLE’ye değişirken yeni bir otomobil olamadı. Ancak daha iyi olduğu kesin. Revizyonun en belirgin etkileri kokpit tasarımı ve özellikle de bağlanabilirlik kabiliyetinde hissediliyor. ML’in de hem motorları hem de süspansiyonu gayet iyiydi. Bu nedenle teknik bazı değişmemiş olmasına rağmen, yapılan iyileştirmelerle her konuda daha iyi hale geldi. Geriye tek bir olumsuzluk kalıyor: Yüksek fiyat.

GLE’nin boyutları ML ile neredeyse aynı kalmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.