Yeni isim, yeni ufuklar

DS markası her yeni modeliyle Citroen’den farklılaşmaya devam ediyor. Makyajlanmış DS3 de bir istisna değil. Üstelik makyajla birlikte DS3 yeni nesil 1.2 PureTech 110 HP’lik, turbo benzinli motora ve EAT6 isimli tam otomatik şanzımana kavuşmuş durumda.

Auto Show - - EDITOR -

Artık DS ürün ailesi, Citroen markasından ayrışmış durumda ve kendi ayakları üzerinde, bağımsız bir marka olarak duruyor. DS markasının 3 mottosu ise yenilikçilik, uzmanlık ve incelik. Yenilenen modeller hep bu 3 motto üzerine inşa edilecekler. Böylece ana marka Citroen ile DS ismi arasındaki farklılaşma, şu anda olduğundan daha iyi hissedilecek. Şu an ise hala tüketici algısı DS modellerinin birer Citroen olduğu yönünde.

Markanın küçük segmentteki üyesi DS3’te de bu algı benzer şekilde. Aslında buna çok da şaşırmamak gerekiyor, çünkü bu otomobil 2010 yılından beri Citroen DS3 ismiyle pazarlanıyordu, bu algıyı bir anda değiştirmek mümkün değil. Hatta tam tersine bu, zamana yayılacak bir süreç.

Öte yandan DS3, küçük segmentteki rakipleriyle karşılaştırıldığında yeterince donanımlı da sayılabilir. Özellikle yeni makyajla birlikte gelen tasarım öğeleri, rekabette onun elini güçlendirebilir ve ayrıcalıklı bir otomobile sahip olmak isteyen küçük otomobil meraklılarını cezbedebilir. Öteden beri süregelen 3 kapılı spor coupe tasarımı, tavan ve aynalardaki boya renginin seçilerek kişiselleştirilebilmesi, yeni dokunmatik ekranlı bilgi eğlence sistemi, önde ve arkada yer alan LED optikleri, kendi sınıfı içerisinde DS3’ü güçlü kılan özellikler. Ön farlarda yer alan üç adet Full LED, DS3’ün bakışlarında, o istenen inceliğin yakalanmasını da sağlamış.

Bunlarla birlikte DS3’e yapılan makyaj, aracın dinamik özelliklerine de çok şeyler katmış. DS3’ün ilk çıktığında, bu araçta yer alan, gücü 150 HP’lere ulaşan karakterleri motorları da özlemiyor değiliz (hatta 207 HP’lik Racing versiyonu da efsane küçükler arasında yer alırdı) ama makyajla birlikte bu küçük Fransız otomobilinde artık, 3 silindirli, 110 HP’lik (direk benzin püskürtmeli ve turbolu) 1.2 PureTech motoruna yer verilmiş. 205 Nm’lik maksimum tork değeri sunan bu yeni nesil, küçük benzinli motorun birincil hedefi güç ve tüketim dengesini kurabilmek. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmayı 10,9 sn’de tamamlayan DS3’ün ulaştığı 189 km/s’lik son hız da, küçük sınıftaki bir model için hiç de fena değil. Bu performansın karşısında ihtiyaç duyulan ortalama tüketim ise fabrika verilerine göre 4,7 lt/100 km. DS3’e yeni dinamik özelliklerinde destek veren bir diğer yardımcı unsur da, makyajla birlikte gelen yeni nesil EAT6 tam otomatik şanzımanı. Tam otomatik şanzıman, bir önceki modelde yer alan 5 ileri oranlı otomatikleştirilmiş şanzımana göre, kullanım konforu ve sürüş keyfi konularında önemli kazanımlar getirmiş.

Not: 16-23 Kasım 2015 tarihli 46’ncı sayımızda, sayfa 28’de yayınlanan DS3 test raporunda, fotoğraflar güncel DS3 1.2 PureTech 110 HP EAT6 modeline ait olmasına rağmen, test raporu yorumlarında, bir yanlışlık sonucu, bir önceki 82 HP’lik versiyonun teknik veri ve bilgileri kullanılmıştır. Düzeltiriz.

2

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.