Kış için sürücülere tavsiyeler

Artık kış geliyor ve hava sıcaklıkları da giderek düşüyor. Hatta 1 Aralık itibariyle ticari araçlara “Kış Lastiği zorunluluğu” uygulaması da başlıyor. Kış aylarında otomobillerde en fazla sorun çıkaran unsurları kontrol etmekte fayda var.

Auto Show - - SERVİS KIŞ ÖNERİLERİ -

İngiltere merkezli yol güvenlik organizasyonu “GEM”, sürücülerin kış aylarında sorunsuz yolculuklar yapmalarına yardımcı olacak basit ipuçları yayınladı. GEM’in verdiği tavsiyelere göre, sağlıklı akü, kış lastikleri, antifriz, silecekler ve farlar gibi başlıca faktörleri bakımlı tutmak sorunsuz yolculuğun anahtar etkenlerinden.

GEM’in kış aylarında araçlarda yaşanabilecek olumsuz durumları engellemek için yayınladığı beş basit tavsiye şunlar:

Akü ve marş sistemine özen gösterilmelidir. Soğuk havadan kötü etkilenen aküler, sizi yarı yolda bırakabilir.

Aracın soğutma sisteminin doğru se- viyede ve etkin bir antifriz ile takviye edilmesi bir diğer önemli etken. Soğuk havalarda aracın soğutma sisteminin donması, birçok istenmeyecek kötü durum yaratabilir.

Güvenilir ve yürürlülüğe uygun kışlık lastikler kullanmak. GEM’in tavsiyesine göre lastik desenlerinin en az 3 mm derinliği olması ve doğru hava basıncı ile şişirilmesi kazaları minimuma indirmek için önemli bir faktör.

Aracın iç ve dış aydınlatma sisteminin eksiksiz çalışması. Kötü havalarda oluşan çamur farların menzilini ve ışığın kalitesini etkileyecektir.

Sorunsuz çalışan silecekler ve antifrizli silecek suyu kullanmak da bir diğer önemli etken.

Kış mevsimini sorunsuz geçirmek için, kış gelmeden bu 5 basit önlemi dikkate alıp, gerekli kontrolleri yaptırmakta yarar var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.