İşte yeni Volvo S90

Premium sedanda gövde gösterisi

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

İsveçli üretici Volvo, gelecek ay Detroit Fuarı’nda sergileyeceği yeni Premium sedan modeli S90’ın ilk fotoğraflarını ve bilgilerini yayınladı. S90, Volvo tarafından ileriye yönelik atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. SUV ve station modelleri ile tanınan İsveçli otomobil üreticisi, şimdi de çok özel executive sınıf sedanı Volvo S90 ile premium sedan segmentinde gövde gösterisine hazırlanıyor.

En yeni güvenlik ekipmanlarından, bulut tabanlı uygulama ve hizmetlere kadar birçok yeni teknolojiye sahip olan Volvo S90, İsveç markasının devam eden değişim sürecinin bir diğer kanıtı. S90’da, dünyada bir ilk olan, büyük hayvan algılama teknolojisi City Safety – Şehirde Güvenlik Sistemi’ne dahil edilmiş. Bu teknoloji sayesinde aracın kameraları, gece ve gündüz, geyik, at ya da inek gibi büyük hayvanları algılayabiliyor, sürücüyü uyarıyor ve çarpışmayı önlemek için fren desteği sağlıyor. S90’ın geliştirme aşamaları sırasında ayrıca, ileri şasi simulatöründen de yararlanılmış.

Tasarımcılar, genelde tutucu olarak bilinen bu sınıfa tam anlamıyla yeni bir şeyler getirmek ve liderliğin ve güvenin göstergesi bir görsellik oluşturmak istemişler. Bu nedenle de S90’ın tasarımında cesur, kalın ve büyük çizgiler kullanmışlar. Volvo, S90’da, diğer motor çeşitlerinin yanı sıra, daha önce XC90’da da yer alan çevreci hybrid motor teknolojisi T8 Twin Engine’e de yer veriyor. T8 Twin Engine plug-in-hybrid motor

sistemi, temiz ve güçlü olmasıyla öne çıkan bir teknoloji. Ayrıca S90, geniş sedan sınıfındaki en lüks iç tasarımlardan birine de sahip olacak ve internet tabanlı eğlence-bilgi sistemlerinin zirvesini de kullanıcılarına sunacak.

Heybetli görünüm

Yeni S90 kesinlikle heybetli ve etkileyici bir görünüme sahip. Ancak arka tasarım insanları kutuplaştırabilir. Peki ya iç mekan? 4.96 m’lik uzunluğu ve 1.89 m’lik genişliğinden bekleneceği üzere iç mekan oldukça geniş. En azından

Düz yüzeyler ve yuvarlak çizgilerin geçişleri, özellikle LED far şeritleriyle etkileyici bir görünüm yaratıyor.

ön koltuklar için... Koltuklar ilk etapta biraz küçükmüş gibi hissettirse de, yan destekleri oldukça iyi ve gayet konforlular. Alçak bir oturma pozisyonu sunulan arka sırada da genişlikler genel olarak iyi. Ancak alçalan tavan çizgisi nedeniyle buradaki baş mesafeleri, uzun boylular için biraz kısıtlı kalabilir.

Premium markalar arasında gerçek bir alternatif olmak istediklerini söyleyen Volvo Başkanı Hakan Samuelsson, bunda en önemli rolü İskandinav tasarımının oynayacağını da sözlerine ekledi. Bunun ne anlama geldiğini kokpitte hemen görüyoruz: Her şey modern, etkileyici ve elit. Ayrıca XC90’ı tanıyanlar burada birçok detayı, tabi ki daha da iyileştirilmiş halleriyle, tekrar görebilecek. Kokpitteki merkezi unsur tabi ki dik konumlu büyük ekran. Birçok kontrolü üstlenen bu ekran sayesinde iç mekandaki düğme ve şalter sayısından tasarruf edilmiş.

Vites kolu bir cam üreticinden alınmış

İç mekanda temiz dikişlere sahip bolca deri döşeme, gözenekli ahşap dekorasyon ve biraz da kroma yer verilmiş. Bunun dışında da ilginç ayrıntılar var. Örneğin hibrid versiyonun vites kolu ünlü bir İsveçli cam markası olan Orrefors’a ürettirilmiş.

Yan kısımda neredeyse hiç köşeli hat yok. Tüm hatlar yumuşak geçişler yapıyor.

Çok katmanlı arka tasarım herkesin hoşuna gitmeyebilir.

Birçok fonksiyon büyük merkezi ekran üzerinden kontrol ediliyor. Kaliteli ahşap ve deri sade ama şık bir şekilde harmanlanmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.