185/60 R 15 T EBATLI KIŞ LASTİKLERİ

Kar ve buzda güvenlik için

Auto Show - - SUMARIO -

Kış, otomobil sürücüleri üzerindeki korkutucu etkisini çoktan kaybetti. Elektronik çekiş kontrolü, dinamik stabilite programı, ısıtmalı koltuklar, ısıtmalı ön cam, ısıtmalı direksiyon… Artık otomobillerimizde, kar ve buz gibi hava koşullarına ve türlü zorluklara rağmen hem çok güvenli hem de konforlu bir şekilde yolculuk edebiliyoruz.

Ancak burada, güvenliğin önemli bir bölümünü lastiklere borçlu olduğumuzu unutmamak gerekiyor. Araç ile yol arasındaki bağlantıyı sağlayan unsur olarak lastiklere gerçekten çok büyük bir görev düşüyor. Çünkü onlardan, her biri bir posta kartı büyüklüğündeki 4 yüzey ile her şart altında zemine tutunmaları, yükleri taşıyabilmeleri ve gücü yere aktarabilmeleri bekleniyor.

Diğer taraftan hepsi yuvarlak ve siyah renkli olmalarına rağmen, her lastik birbiriyle aynı değil. Yani nelere kadir olduklarını, hangi hava şartında ne kadar güvenlik rezervi sunabildiklerini görmek, sadece kapsamlı bir lastik testiyle mümkün.

İlk güvenlik kontrolü için anonim kalarak farklı markalardan 50 set lastik satın aldık. Ön rauntta sapla samanı birbirinden ayırmak istedik ve karşılaştırmamıza ıslak zemin (kış aylarında en çok rastlanan zemin şartı) fren performanslarını ölçerek başladık. Bunun için 50 adayın, özel olarak ıslatılmış bir test parkurunda 80 km/s hızdaki duruş mesafelerini ölçtük. Soldaki tabloda, mesafeler arasında kimileri korkutucu derecede fazla olan farklar olduğu ortaya çıktı. 26’ıncı sıradan itibaren kırmızı çizgi çizerek, en kısa fren mesafelerine sahip adayların devam etmesine izin verdik.

Sonrasında adaylardan ikinci yeteneklerini, yani karlı zeminde fren performanslarını göstermelerini istedik. Bu kez ortaya çıkan farklılıklarsa 3 metre bile değildi yani sonuçlar birbirine oldukça yakındı. Buradan hareketle, üreticilerin kar ve buzla ilgili ödevlerini gayet iyi yaptıklarını söyleyebiliriz. Buna rağmen en zayıf 8 adayı daha listeden silerek 18 kış lastiğiyle bir 4 mevsim lastiğini finallere gönderdik.

En iyileri test ettiğimiz lastiklerden hangisinin en iyi olduğunu takip eden sayfalarda okuyabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.