3 SİLİNDİRLİ KOMPAKTLAR

Sadece 3 silindir yeterli mi?

Auto Show - - SUMARIO -

Ekonomi global olarak pek de iyi değil. Herkesin tasarruf etmeyi öğrenmesi gerekiyor. Hatta otomobillerimizin bile. Bunun dışında yasalar, örneğin Avrupa Parlamentosu kararları, üreticileri sürekli daha az tüketen otomobiller üretmeye zorluyor. Örneğin 95 gr/km’lik karbondioksit salınım sınırı ilk başlarda otomobil üreticilerini bayağı endişelendirmişti. Bir süre sonra ise gerekli önlemler alınmaya başlandı: Yeni modeller hafiflemeli ve daha fazlası mümkün olmayana kadar tasarruf edebilmeliydi. Durum böyle olunca Golf bile 3 silindirli ve sarsıntılı olduğu iddia edilen bir motorla tanıştı.

Hemen endişeye kapılmaya gerek yok. Neticede Polo’da 2014 yılından bu yana 1.0 lt’lik bir motor görev yapıyor. BMW, Opel ve Renault’da da uzun süredir 3 silindirli motor seçenekleri sunuluyor. VW ise bu küçük makineyi Golf’te kullanırken, müşterilerini ürkütmemek için çok dikkatli olmuş. 1.0 TSI adlı bu motor, ailenin tutumlu motorlarına verilen BlueMotion isimli teknolojiye sahip olan ilk benzinli makine. Yeni olmasına rağmen 1.0 TSI’dan, başarılı rakiplerinin karşısında kendisini kanıtlaması isteniyor: Ford Focus EcoBoost ve Peugeot 308 PureTech. Ancak burada tek önemli olan litrenin ondalıkları seviyesindeki tüketim farklılıkları değil. Yani verdikleri hisler de çok önemli. Bu nedenle karşılaştırmamızda bu kez motor disiplinine daha fazla yoğunlaştık.

ÖNE ÇIKANLAR

Eğer ızgarasındaki mavi şerit olmasa bu Golf’ün bir BlueMotion olduğunu anlayamazdık. Ancak burada söz konusu olan sadece zayıf bir versiyon değil; en geniş iç mekanlardan birini sunan, akılcı

bir kumanda konseptine sahip olan ve karşılaştırmada tek enerji geri kazanım sistemini (vitesteyken ayak gazdan çekik vaziyette kinetik enerjiyle ilerlerken) kullanan eksiksiz bir kompakt modelden bahsediyoruz. Focus’un aynı hacme sahip 3 silindirli motoruysa 2012 yılından beri piyasada ve tüm donanım seviyelerinin standart motoru. EcoBoost adlı motor, son makyajla birlikte kokpitindeki düğme karmaşasından kurtulan bu ağır otomobille (1342 kg) gayet iyi bir uyum sergiliyor. Focus karşılaştırmamıza, üst donanım seviyesi Titanium paketi ve 17 inçlik jantlarla katıldı.

308’de ise 4 silindirli benzinli motorların neredeyse (GT ve GTi hariç) soyu tükendi. Özgün yollar izlemesiyle tanınan Peugeot’un Golf’ü andıran karo-

serinin altında, arka koltuklarında kısıtlı genişlikler sunan bir iç mekan ve orta konsolunda tek bir çevirmeli düğmeye sahip bir orta konsol bulunuyor. Diğer tüm fonksiyonlar ise –kısmen karmaşık mönülere sahip- dokunmatik ekran üzerinden kontrol ediliyor.

GENEL ÖZELLİKLER

Çıta yüksekliğinin ilk belirleyicisi, 3 silindirli motorlarla ilgili önyargıları yıkan ve birden fazla “yılın motoru” ödülü alan Ford oldu. 1500 d/d’den itibaren sarsıntısız bir şekilde güç üreten 1.0 lt’lik bu motor, 170 Nm’lik torku sayesinde her zaman etkili bir çekiş sunuyor ve 120 km/s’den sonra o kadar sessizleşiyor ki, rüzgar sesleri daha gürültülü hale geliyor. 125 HP’lik canlı güç 1.0 lt’lik hacmin nelere kadir olduğunu bizlere gösteriyor. Bunun dışında Focus, başarılı şanzımanı ve sert süspansiyonuyla da bu ligin iyi oyuncularından biri.

Daha genç olan 308 ise gelişimin ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor. Çünkü 1.2 lt ile, Ford motoruna göre daha fazla hacme ve 205 Nm ile daha fazla torka sahip. Ayrıca ses konusunda bir kademe daha olgun. Örneğin Focus’un motoru tam gazda 3 silindirlilere özel bir homurtu çıkarırken, 308 sakin kalmayı ve her an tepki vermeye hazır olmayı sürdürüyor.

Bu motorun 130 HP’lik versiyonu, lisansör dergimiz Auto Bild’in daha önce gerçekleştirdiği 3 silindirli motorlar karşılaştırmasını kazanmıştı. 110 HP’lik kardeşiyse burada, ne yazık ki sadece 5 ileri vitese sahip bir şanzımanla yetinmek zorunda. Bu da, daha büyük devir sıçramalarının yanında karşılaştırmanın en yüksek test tüketimini (6.0 lt) de beraberinde getirdi. Huzursuz direksiyon sistemi ve Allure paketine dahil olan 18 inçlik ince yanaklı lastiklerin sarsıntılı yuvarlanma karakteri de Peugeot’ya puan kaybettirdi.

Peki ya Golf’ün durumu ne? İlk çalıştırmada sessiz bir şekilde uyanıyor, sakin çalışıyor ve 6500 d/d’ye kadar daha canlı bir şekilde devirleniyor. Ses yelpazesi de bu sınıf için harika. Tek sorun, kırmızı ışıkta durulduğunda motor stop ederken 4 silindirli motordan daha yüksek bir ses-

le kapanması. Test ölçümleri ise büyük bir sürprize neden oldu. 115 HP ile güç konusunda ortalarda yer alsa da, hem kalkışlarda hem de ara hızlanmalarda Focus ve 308’i rahatlıkla geride bırakıyor. 204 km/s’lik maksimum hız ise tutumluluk odaklı bir otomobil için gereksiz olsa da, birçokları tarafından en azından artı bir puan olarak kabul edilecektir.

Yaptığımız ikinci bir tüketim testi, 3 silindirli bu otomobillerin ne kadar cimri olabildiklerini ortaya çıkardı. Hatta gaza biraz dikkatli basıldığında, Golf ile fabrika verisi olan 4.3 lt/100 km’yi 0.1 lt azaltmak bile mümkün. Golf’ün standart tüketim parkurunda elde ettiği 5.3 lt’lik tüketim ortalaması da Ford ve 308’den daha düşüktü. Tamam, fabrika verisi olan 4.3 lt’den daha yüksek olabilir, ancak Golf 1.0 TSI “en cimri benzinli kompaktlar” listesinin tartışmasız lideri. Hatta dizel denizinde bile bir benzinli olarak tek başına yüzüyor.

MALİYETLER

VW Golf 1.0 TSI henüz ülkemize ithal edilmiyor. Ancak bilindiği üzere, VW modellerinde lüks için yüksek para ödemek bir gelenek. Ford Focus’ta 1.0 EcoBoost motor sadece lüks Titanium paketiyle ithal ediliyor ve 77 bin 400 TL’lik başlangıç fiyatıyla satılıyor. Peugeot 308’de ise 1.2 PureTech motorun 82 HP ve 130 HP’lik versiyonları ithal ediliyor ve 130 HP’lik versiyon sadece Active donanım versiyonu ve 70 bin TL başlangıç fiyatıyla satılıyor.

Üç silindirli üç kompakt: Yeni tasarruf motorları artık bu sınıfın da yükselen yıldızları.

FORD FOCUS: ÖNCÜ VE KEYİF MAKİNESİ Rakiplerinden daha uzun ve daha ağır olmasına rağmen en atak ve kıvrak sürüşleri Ford sunuyor.

Ford’un da egzoz tarafı önde ızgaranın arkasında. Motor bloğunun sol tarafında, bir metal köprüyle kapanan bolca boşluk var. Emme kısmı arka tarafta.

Nesnel çizgilere ve dik hatlara sahip Fransız’da benzinli motorlar 130 HP’ye kadar 3 silindirli.

Peugeot’nun motor hacmi Ford ve VW’den 200 cc daha büyük ve 130 HP’lik seçeneği de var.

Devir kesici 6250 d/d’de.

Eski 5 ileri manuel şanzıman üçüncü vitese geçerken sürtünüyor. Vites yolları uzun.

Kompaktların tekdüze olduklarını kim söyleyebilir ki? Görüldüğü gibi bu iki Alman ve bir Fransız, tamamen farklı karakterlere sahipler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.