RENAULT TALISMAN

En büyük Renault geliyor

Auto Show - - SUMARIO -

Talisman’ın iç ve dış özelliklerinin önce Paris’te, ardından da Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gözler önüne serilmesinden sonra Renault, yeni sedanını satışa sunmaya hazırlanıyor. Renault Talisman Fransa ve Belçika’da 2015 yılı sona ermeden pazara sunulacak. Talisman, Türkiye’de ise Şubat 2016’da satışa sunuluyor olacak.

Talisman, Touch ve Icon olmak üzere 2 donanıma ve 3 dizel motora sahip olacak. Baz seçenek 110 HP’lik 1.5 dCi olacak ve bu motor hem manuel, hem de EDC çift kavramayla alınabilecek. 130 HP’lik 1.6 litrelik dizel motor seçeneğinin de hem manuel, hem de EDC şanzımanla alınabildiği araçta en üst versiyon 160 HP üreten 1.6 litrelik dizel motor olacak. Bu güç ünitesi sadece EDC şanzımanlı olarak alınabilecek.

“Bizler Renault olarak otomobillerimizi müşterilerimizin yaşamlarını göz-

lemleyerek tasarlıyoruz” diyen Renault dizaynerleri, bu konuya özen göstermiş. Renault, Talisman’da iddialı bir duruşa sahip, statü sahibi bir sedana imza atıyor. İç mekanı yolculara yeterince yer sağlamak üzere tasarlanmış. Bagaj bölmesi de uzun yolculuklarda 608 lt’lik geniş hacmiyle, tüm yolcuların eşyalarını rahatça alacak şekilde planlanmış. Renault Talisman’ın dış tasarımı ve iç mekan özellikleri yüksek sürüş konforu ve keyfi sunuyor”. Bu sözler Talisman’ı tasarlayan ekibin başında yer alan Renault Tasarım Direktörü Laurens van den Acker’a ait. Modelin rakiplerinden daha agresif ve sportif görünmesini istediklerini her fırsatta dile getiren Renault yetkilileri, bu sayede D segmentinde filolar tarafından tercih edilen modellerin tekelini yıkacaklarını ve daha çok bireysel kul- lanıcıya ulaşacaklarını düşündüklerini belirtiyorlar.

Platformu Megane ile ortak

Talisman’ın platformu Megane modeli ile ortak kullanılıyor. Aracın dış tasarımında da benzer çizgilerin kullanılması bu nedenle alışılmadık bir durum değil. Ancak ortak platformun bu sınıfta nasıl karşılanacağı şu an için bilinmiyor. En önemli rakipleri olan VW Passat ve Ford Mondeo, kendi platformlarına sahipler ve bir alt sınıftaki kardeşlerinden bu konuda yardım almıyorlar. Ancak Renault, maliyetleri düşük tutmak için böyle bir kumar oynamış, bakalım sonucu istediği

Talisman, Renault markasını bu sınıfta istediği başarıya götürebilecek bir araç.

Dokunmatik ekran konusunda yenilikçi.

Profilden bakıldığında da akıcı hatlara sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.