SUBARU LEVORG

Büyük değişim

Auto Show - - SUMARIO -

Subaru markası, çoğunluğu 2.0 lt motorlu modelleri nedeniyle Türkiye pazarında önemli bir dezavantaja sahipti. Fakat Japon üretici beklenen ataklarını arka arkaya yaparak, küçük hacimli motor serilerini hazırladı ve bir dönem sahip olduğu popülariteyi yeniden kazanmaya başladı. Bunun ilk adımını XV adı verilen modelle yapan Subaru, Levorg ile adımlarını iyice hızlandırmış oldu. XV ile başarılı bir start alan Subaru’nun, motor kaputu altında 1.6 lt’lik turbo benzinli ünite yatan Levorg ile de hedefine emin adımlarla ilerleyeceğini düşünüyorum.

Levorg’un elini güçlü kılan en önemli özelliği, elbette ki sportif tasarımı. Geçen yıl Japonya’da piyasaya çıkan Levorg, kullanıcılarından topladığı beğeni neticesinde 2015’te de Avrupa pazarına verilmeye başlanmış. Impreza modelinde sadeliği seçen ama başarılı olamayan marka, Levorg’un motor kaputunun üzerine, Forester modelinde de gördüğümüz büyük bir hava girişi yerleştirmiş. Motor kaputunun üzerindeki bu tasarım detayı birçok sürücü tarafından çok sevilen, agresif detaylardan. Dikdörtgen formlu farlarıyla keskin bakışlara sahip olan araç, yüz tasarımı açısından beğenimi kazanmayı zorlanmadan başardı. Elbette profil ve arka tasarım detaylarıyla da görünümü desteklenmiş. Arka bölümde çift egzoz çıkışı, bagaj kapağının dinamik tasarımı ve spoyler gibi dinamik görünen detaylara yer verilmiş.

Söz konusu yaşam alanı olduğunda, burada da Subaru DNA’sı aynen kullanılmış. Elbette bu tarzın değişmiş olmasını bekleyenlerden değilseniz, bu DNA’nın yer aldığı bölümleri seveceksiniz. Ben biraz daha Avrupalı seviyeye çıkmış detaylar bekleyenlerdenim. Örneğin mavi aydınlatma renkleri, bazı yerlerde kullanılan sert plastik malzemeler, havalandırma sisteminin kumanda elemanları gibi detayların daha iyi olmasını beklerdim.

Yine de hakkını vermek lazım, Levorg en iyi direksiyon tasarımlarından birine sahip. Altı kesik yapısıyla dinamik görünen direksiyon simidi, ele tam oturan

parmak boşlukları sayesinde sürüşün keyifli olmasının önemli etkenlerinden. Kullanım sırasında da fazla boşluk olmayan yapısıyla keyif verdi. Yaşam alanı genişliği konusunda da, kabin içinde yer alan herkesi rahat ettiriyor. Fakat karanlık yapısı ferahlık hissinin törpülenmesine neden oluyor. Daha aydınlık renk seçenekleriyle çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Koltukların yan destekleri de genel olarak başarılı ama burada da, kullanılan malzemenin sportif karaktere göre biraz daha sert olmasını beklerdim. Aracın motor kaputunun altında yatan 1.6 lt’lik turbo benzinli ünite ise yüksek devirleri seven bir seçenek. 170 HP gücünü 4800 ile 5600 d/ d aralığında üreten ünite, 1800 ile 4800 d/d arasındaysa 250 Nm tork üretiyor. Yatay Boxer motor yüksek devirleri çevirmeye istek-

Müzik sisteminin düğmeleri büyük, kullanımı kolay.

mekan markanın eski modellerini andırıyor.

Büyük kapağı sayesinde 522 lt’lik bagaja yükleme

yapmak kolay.

Stopların tasarımı aracın genelinde olduğu

gibi sert hatlı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.