Kaçan beygir

Auto Show - - GÜNCEL -

Fiat Chrysler Automobiles, Lancia’dan Dodge’a hem İtalyan hem de Amerikan olmak üzere çok sayıda logoyla süslü… Fakat, tüm bunların arasında, belki de en gösterişli olan, elbette Ferrari idi.

Ancak, tüm markaların gelişmesine katkı sağlaması yönünde nakit gücünü artırma ve grubun borçlarını azaltma planı içinde FCA yatırımcıları, Ferrari’nin gruptan çıkarılıp değerlendirilmesini onayladı.

Oy hakkı olanların üçte ikisinin mevcudiyetiyle bu ayrılmayı yüzde 98’lik bir çoğunlukla oylayan hissedarlar, Fiat Chrysler Automobiles’in 2016’da Ferrari’nin kalan yüzde 80 hissesini de yine kendi yatırımcıları arasında dağıtacağını da biliyorlardı…

Enzo Ferrari’nin oğlu Piero’nun yüzde 10’luk hissesi dururken; Ferrari, geçtiğimiz Ekim ayında New York borsasında ilk halka arzını yüzde 10’luk bir oranla gerçekleştirmiş ve değerini 1 Milyar USD yükseltmişti.

Net borcu 10.3 Milyar Euro olan FCA, Ferrari’nin ayrılmasıyla yaklaşık 3.8 Milyar Euro kazanacak. Bu da grubun borçlarında yaklaşık 1.6 Milyar Euro’luk azalma sağlayacak. Fakat, Ferrari’nin tüm markalar arasında en kârlı birim olduğunu da unutmamak gerek!..

“Ferrari, bu ayrılık ile tüm potansiye-

Ferrari, FCA’nın kontrolünden çıksa bile yine güvenli ellerde olacak!..

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.