Kış lastiğinin önemi

Auto Show - - CONTENTS -

‡ Kış lastiği zorunluluğu ticari araçlar için 1 Aralık tarihinde başlamıştı. Öte yandan uzmanlar, zorunlu olmasa bile, binek araçlarda da güvenli sürüş için, bu tarihten itibaren kış lastiği kullanımını öneriyorlar. Yapılan araştırmalara göre zemin kuru bile olsa, yaz lastiği, 7 santigrad dereceden düşük sıcaklıklarda fren, tutunma ve çekiş kriterlerinde yeterli performansı gösteremiyor. Hele de zeminde, kar ve buz gibi tutunmayı zorlaştıran koşullar varsa, bu durumda yaz lastiğinin işi daha da zor bir hal alıyor.

Geçen haftaki sayımızda 185/60 R 15 ölçüsündeki, 2015 sezonu kış lastiklerinin, lisansör dergimiz Auto Bild tarafından yapılmış bir karşılaştırmasını yayınlamıştık. Bu hafta da farklı ebatta, farklı segmentteki kış lastiklerini karşılaştırdık ve bu karşılaştırmanın sonuçlarında, her segmentin en başarılı kış lastiklerini açıklıyoruz. Şayet yeni bir set kış lastiği almayı planlıyorsanız, bu karşılaştırma haberimiz seçim yapmanızda faydalı olabilir.

Gerçi her sezon yeni lastik alınmıyor, neyse ki bir set kış lastiği kullanıma göre en az 3-4 kış mevsimini çıkartabilecek dayanıklılıkta oluyor. Zorunluluğun başlamasının üzerinden 3 kış geçmiş olduğuna göre, yenileme pazarı da o kadar hareketli olmayacaktır yani otomobil kullanıcılarının, lastik otellerinde veya garajlarında bekleyen bir set kış lastikleri vardır. Ve bence bunları takmak için ilk kar tanesinin yağmasını beklememek lazım. Kar yağdığında aynı anda, hep birden lastikçilere doluşan otomobil kullanıcıları, lastikçilerin de kabusu olsa gerek.

Öte yandan Lastik Sanayicileri Derneği Lasid, sezon başında, kış lastiği alırken ve kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı. Lasid’in önerileri şu maddelerden oluşuyor; - Kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. - Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırtedebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. M&S (Mud&Snow - Çamur ve Kar), M+S ve Snowflake veya Snowflake sembollerinden herhangi biri lastiğin yanağında varsa kış lastiğidir. - Kış lastikleri; kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanmalıdır. Tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için ideal şartlarda (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza edilmelidir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.