Nitra örneği

Auto Show - - GÜNCEL -

Jaguar Land Rover’ın yeni fabrikası, Slovakya’nın batısında Nitra’da, yani Avrupa’nın tam ortasında kurulmaya başlanıyor. 2018’de resmi üretimine başlanacak olan, yılda 150.000 kapasiteli bu yepyeni fabrika için 1.4 Milyar Euro’luk yatırım planlanmış. Oysa, 2008 yılında Jaguar Land Rover’ın Tata’ya satışı bile 2.3 Milyar USD’yi aşmamıştı… Geçtiğimiz yıl 381.108 Land Rover ve 81.570 Jaguar satışıyla 462.678 araçlık bir rekor kıran ve karlılığını son 7 yılda sürekli arttıran Jaguar Land Rover (JLR), 2014 yılında Çin’de açılan ve 2016’da da Brezilya’da açılacak yeni fabrikalarıyla, artık otomotiv endüstrisindeki küresel oyunculardan biri oluyor!..

2.800 kişinin çalışacağı Nitra’daki bu fabrikanın en büyük özelliği, yeni alüminyum üretim tekniklerinin uygulanacak olması!.. Ve diğer yanda JLR’ın her iki markası için de üretim yapacak olması!..

Bu da aklımıza, 2018 model olarak hem Land Rover’ın hem de Jaguar’ın ortak platformda bir modelinin geleceğini, getiriyor!.. Acaba, bu çift logolu bir CrossOver model mi olacak, zaman içinde öğreneceğiz…

VW ve Audi, Kia, Peugeot ve Citroen fabrikalarına sahip Slovakya’nın en büyük kozu, çok gelişmiş bir yan sanayi ve tedarik zincirlerine sahip olması… “Avrupa’nın merkezi”ndeki konumu ve tüm endüstrilerinin yarısının otomotiv

Slovakya Jaguar-Land Rover benzeri yeni yatırımları çekerken, Türkiye’nin sürekli değişen vergilendirme sistemi mi acaba yeni yatırımları bizden uzak tutuyor?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.