İkinci yüz

Jaguar tasarımcısı Ian Callum, klasik bir Jaguar Mark 2’yi modernize etti. Peki ama bu akılcı bir davranış mı yoksa kutsala ihanet mi?

Auto Show - - EDİTÖR -

Jaguar tasarımcısı Ian Callum, klasik bir Jaguar Mark 2’yi modernize etti. Peki ama bu akılcı bir davranış mı yoksa kutsala ihanet mi?

Nereden başlamalı? Mesela ön ve arka tamponların altındaki kevlardan üretilmiş gövde rengi kısımlardan mı? Geniş lastiklerden olabilir mi? Peki ya tekerleklerin arkasındaki hava yarıklarından? Ya da parlak kırmızı renkli iç mekan nasıl olur? Belki de kaputun altındaki gücü 260 HP’ye çıkarılan 6 silindirli motordan başlamalıyız. Nereden başlarsak başlayalım bir şey kesin: Bu, eski bir Jaguar’da yapılmış abartılı bir modifiye çalışması değil. Otomobilleri alıp türünün tek örneği haline getiren ünlü bir tuning firmasının saçmalaması da değil. Onu anlayabilmek için biraz dikkatli incelemeniz gerekiyor. O detaylar, o kalite, her noktada görülebilen abartılı önem, asıl hedefin çok daha büyük, çok daha önemli olduğunu gösteriyor.

Bu yapacak kişi de Ian Callum’dan başkası değil. Evet, Jaguar’ın, XK XF, XJ, XE ve F-Type modellerinden sorumlu olan Dizayn Şefi’nden bahsediyoruz. Önceki dönemlerde ise Callum, Aston Martin’in DB7 ve Vanquish modellerini de yaratmıştı. Yani kesinlikle zevk sahibi biri. Ayrıca çok az olan boş zamanlarında bile işinden kopamayan bir insan. “Mark 2 benim için her zaman bir arzu oldu ve aramızda bir geçmiş var” diyen 61 yaşındaki İskoç tasarımcı, bu aracı bir spor sedanın vücuda gelmiş hali olarak tanımlıyor.

Bunun dışında bu otomobil, 1960’ların başlarında birçok yarış zaferine de imza atmıştı. İşte bu nedenlerle Mark 2, Callum için bir rüya otomobil olmuş: “Babamın arkadaşlarının hepsinde Mark 2 vardı. Biz ise sadece Vauxhall kullanıyorduk.”

Callum gençlik hayalini bugün gerçekleştirdi. Ama bunu yaparken tabi ki kendi özgün tarzıyla... Bridgnorth/İngiltere’deki Classic Motor Cars Ltd. (CMC) uzmanları Callum’un Idolünü modellerken, bunu görsel olarak idealize edip teknik olarak da mükemmelleştirerek yapmışlar. Araç, dört tekerlekte bağımsız süspansiyon (orijinal modelin arka aksı makaslıydı) ve kendi tasarımları olan bir hidrolik direksiyonla tamamlanmış. XK’nın klasik 6 silindirli motoru da elden geçirilmiş: Gücü ve ısıya dayanıklılığı artırılmış. Peki ama bu kadar emek neden? Callum: “Beni güvenli ve hızlı bir şekilde İskoçya’ya götürmeli. Yolda kalmamalı. Ekibe verdiğim talimat buydu.”

Şansının yüksek olduğu kesin gibi görünüyor. Araçla bize özel bir yolculuğa çıkıyoruz. Tabi ki yanımızda, karşılaştırma yapabilmek için bir de orijinal Mark 2 var. Neticede Callum’un Mark 2’sinin geçmişten bugüne yaptığı yolculukta ulaştığı noktayı görmek istiyoruz.

İlk izlenimlerimiz çok şey vaat ediyor: Sürücüyü ivmelerin sağa sola fırlattığı bir pinpon topuna dönüştüren orijinal Jaguar koltukları yerine araçta iyi şekillendirilmiş koltuklar kullanılmış. Hacmi 3.8 lt’den 4.3 lt’ye çıkarılan sıralı 6 silindirli motor marşa basıldığı anda uyanıyor ve şaşırtıcı bir uysallıkla çalışıyor. Rahat bir pedal kullanımı sunan debriyaj sistemi de yeni. Vites kolu 5 vites arasında çok rahat ve yüksek bir hassasiyetle ilerlerken, servo direksiyon direkt ve hisli çalışıyor. Mükemmele yakın görüş ise klasik tasarımın getirdiği bir avantaj.

“Mark 2 by Callum’un” (aracın resmi adı) doğum yerinde yaptığımız gezinti sırasında birçok hoş özelliği de fark ediyoruz: Hassas ve kıvrak yönlendirme, sıfıra yakın yana yatma, yeterli tutunmayı her zaman sunan kontrol edilebilir ve dalgalı zeminlerde de sorun çıkarmayan önden kayma... Bunu sağlayansa tabi ki yeni arka aks. Bu güzel otomobil, teknolojik olarak artık bir antika olsa da, günümüze uygun kaliteli özellikler sergiliyor. 380 Nm’lik tork da çok etkileyici. Uzun stroklu motor 1700 d/d’den itibaren derin nefesler almaya başlarken, 2700 d/d’den itibaren vites büyütebiliyorsunuz. Bu devir seviyesi bile etkileyici ivmeler için yeterli. Sonuç olarak güç kesinlikle fazla. Gaz verildiğinde

hissedilen ve 5500 d/d’ye kadar korunan yüksek ivme, sportif talepleri karşılıyor: Orijinal Mark 2 sahipleri bu aracın 5.5 sn’lik 0-100 km/s hızlanma süresini hayal bile edemezlerdi. Aynı şey yavaşlamalarda da geçerli: Modernize edilmiş fren sistemi 1360 kg’lık araca güçlü bir fren performansı sağlıyor.

Diğer taraftan bu Mark 2, yapılan tüm modernizasyona rağmen hala bir klasik. Yani gerçekten modern hissettirmiyor. Örneğin size yardım edebilecek elektronik asistanlar yok. Klasik otomobillerde taktir ettiğimiz bir özellik olan insanın mekanikle arasındaki o direkt bağlantı, CMC ekibi tarafından çtok iyi korunmuş. Eski zamanlarda durumun nasıl olduğunu ise orijinal Mark 2 gösteriyor. Ancak bu araç da standart bir Mark 2 değil, Jaguar modifikasyonlarında uzmanlaşan John Coombs’un ender çalışmalarından biri. Jaguar tarafından tanınan Coombs Mark 2’ler zamanlarının en hızlı sedanlarından biriydi: 5 koltuğa ve 4 kapıya rağmen bir Ferrari’nin performansını aratmıyorlardı.

Ancak o günlerin yüksek sayılan performansları günümüz için zayıf bile kalmış durumda olsa da, yüzünüzde memnun bir gülümseme oluşması için yeterli. Coombs’un “parmakladığı” 3.8 lt’lik motor, standart Mark 2 motorundan daha canlı ve çok daha güçlü bir makine. Ancak bu motoru biraz daha dikkatli, en iyisi de 2500-5000 d/d arasında kullanmak gerekiyor. Overdrive fonksiyonlu 4 ileri otomatik şanzıman pek de hassas değil ve pedallar çok fazla güç gerektiriyor. Hızlı yön değişimleri hassas bir şekilde yapılamıyor ve buna yüksek bir yana yatma eğilimi eşlik ediyor. Ayrıca direksiyonu güçlü bir şekilde çevirmeniz gerekiyor. Makaslı arka aks ise bozuk zeminlerde dans ediyor ve bu da fren mesafelerini daha da uzatıyor.

Hepsi bir daha özlemeyeceğimiz şeyler, değil mi? Aslında bazıları için değil. Teknolojiyi seven, ona hakim olmayı isteyen, klasik ortamları seven ve antikanın çekiciliğini ve zamandan bağımsızlığını taktir edenler için değil.

Durum böyle olunca Callum’un orijinal otomobilde yaptığı kozmetik operasyon pek geniş kapsamlı olmamış: Daha az krom, ilave hava yarıkları, yeni şekillendirilmiş çamurlukların altındaki Turrino marka telli jantlar, meşe ağacından üretilmiş çerçevenin içinde konumlandırılmış modifiye edilmiş göstergeler ve biraz yükseltilmiş farlar... Callum: “Daha 9-10 yaşımdayken otomobillerin daha basit görünmeleri gerektiğini düşünmeye baş-

ladım. Özellikle de Mark 2’nin. Kromdan ve süslerden uzaklaşılmalıydı. Aynı benim otomobilimdeki gibi.” Peki ama 17 inçlik jantlar? Callum gülerek cevap veriyor: “Hey, ben bir otomobil tasarımcısıyım ve lastikler geniş olmalı!” Tasarımcının sacda vücut bulmuş rüyası, kırlık yollarda farklı bir etki yaratıyor ve bunu fotoğraflarla göstermemiz, anlatabilmemiz mümkün değil. Araç kesinlikle özel bir klasik olduğunu haykırıyor. Modern bir şekilde yeniden yorumlanmış ve insanı baştan çıkaran bir klasik... Callum’un son yorumu da gerçekten ilginç: “Bunu sevmeyenler için piyasada birçok orijinal var.” Diğerleriyse CMC’ye başvurup 350 bin Sterlin karşılığında Callum Mark 2’nin bir kopyasına sahip olabilir.

Tasarımcı elinden çıkmış klasikler: Callum’a göre kendi otomobili (önde) Jaguar Mark 2’nin ideal halini cisimleştiriyor.

Eskiden böyleymiş: Ceviz kökü ahşap döşemeler, E-Type’ın spor direksiyonu ve çentilmen kulübü havası. Beşinci vites yerine: Elektrikli bir

sistemle devreye sokulan Overdrive, devri düşürerek tasarruf vitesi olarak kullanılıyor.

Callum Mark 2’nin motor bölmesi oldukça derli toplu ve sade bir görünüme sahip.

1960’ların modifiye anlayışı: Daha büyük karbörütör, daha yüksek sıkıştırma, açık egzoz ve 240 HP güç.

Mark 2 gününün en güzel sedanlarından biriydi. Hem de Callum’un sevmediği şekilde

bolca kromaja sahip olsa da!

Nostalji zamanı: Callum Mark 2’nin kökleri, 1960’ların başlarına dayanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.