Zehirli yeşilin hedefi Porsche

Bugüne kadar 911’e gerçek bir rakip yoktu. Bu McLaren ise Alman sporcunun başını ağrıtabilir.

Auto Show - - EDİTÖR -

Bugüne kadar 911’e gerçek bir rakip yoktu. Bu McLaren ise Alman sporcunun başını ağrıtabilir.

Pek de yeni görünmüyor, değil mi? Evet, 570S görsel olarak diğer modern McLaren modelleriyle neredeyse aynıymış gibi hissettiriyor. Ancak bu yanıltıcı. Çünkü bu coupe ile McLaren ilk kez 200 bin Euro seviyesinin bayağı altına iniyor ve aşırı güçlü bir rakibe meydan okuyor: Günlük kullanıma da uygun süper sporcuların tartışmasız kralı Porsche 911 Turbo S.

Zehir yeşili renkli bu canavarın direksiyonunda 8 saat geçirdikten sonra, istisnai olarak sonucu en başta verdik. Bizler için bir şey kesindi: 911’in topmodeli etkileyici bir araç olabilir ama günlük kullanıma uygunlukta bu aşırı seksi McLaren’dan çok daha iyi değil. İngiliz sporcunun günlük kullanıma bu kadar uygun olmasının ardındaki en önemli neden, 650S’e göre 11 cm uzamış olması. Kapılar artık daha geniş bir açıyla açılıyor, öndeki 80 mm daha alçak ve daha dar olan marşpi-

yeler bacaklarınızı içeriye daha rahat çekmenizi sağlıyor. Yeni koltuklar ise daha geniş bir ayar imkanı sunuyor. Dikkat, yumuşama alarmı: 570S, torpido gözü, makyaj aynası, kapı cepleri ve iki adet sileceğe sahip olan ilk McLaren modeli! Ayrıca araçta, bir düğmeyle devreye sokuluyor olsa da, bir start-stop sistemi de var.

Düğmeye basmak demişken... 1409 kg ağırlığındaki 570S’in kokpitinde çeşitli düğmeler, şalterler ve çevirmeli ayar mekanizmaları var ve bunlar, ekranın altıyla koltuğun hemen yanındaki bir panelde toplanmış. Sürüş özellikleri ve motor-şanzıman ayarları, birbirlerinden bağımsız olarak 3 kademeli olarak değiştirilebiliyor. Bu değişken sistem, ağırbaşlılıkla gerçek sert arasında geniş bir yelpaze sunuyor.

Tamam, ağırbaşlılık göreceli bir kavramdır. Ancak bu otomobil, şımar- tıcı özellikleri de olan bir cadde sporcusu olma iddiasında. Diğer taraftansa tüm McLaren modelleri, virajlara aç ve her zaman rekabete hazır yarış otomobilleridir. Dinamik mod seçildiğinde, 570S de safkan bir McLaren olduğunu gösteriyor. Her şartta kontrol edilebilir kalmayı başaran 570S, sadece biraz fazla cesaret gerektiriyor. Yeterince zorladığınızda, örneğin 150 km/s hızla sağ viraja girip drifte başladığınızda bunu uzun bir süre koruyabilir ve harika bir şov yapabilirsiniz. İşte bağımlılık yaratan da bu!

Bağımlılık demişken: Diğer tüm bağımlılık yapan maddeler gibi McLaren’ın da yan etkileri var. Örneğin 181 bin Euro’luk Almanya başlangıç fiyatı. Diğer taraftan bu rakam, bugüne kadarki giriş modelinden 50 bin Euro daha ucuz. Ayrıca altınızda, 911 seviyesinde bir otomobil oluyor ve işte bu da yeni bir şey!

Kısa arka kısım mat yüzeyler nedeniyle radara yakalanmayan uçakları andırıyor.

Safkan bir asfalt yarışçısı olan McLaren 570S, bıçak keskinliğinde çizgilere sahip. İç mekan ve koltuk ayarları daha geniş, kapılar da daha büyük.

570 HP 0-100 km/s: 3.2 sn

328 km/s

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.