Porsche, bu Macan’la hedefi yükseltti

Cayenne ve Panamera gibi modellerle sektörü şaşırtan Porsche, bu kez Macan ile bir yenilik daha ortaya koydu ve özellikle 2.0 lt motorlu yeni versiyonla hedefini büyüttü. Cayenne ve Panamera’nın aksine Macan, marka genlerine daha sadık bir araç.

Auto Show - - EDİTÖR -

Cayenne ve Panamera gibi modellerle sektörü şaşırtan Porsche, bu kez Macan ile bir yenilik daha ortaya koydu ve özellikle 2.0 lt motorlu yeni versiyonla hedefini büyüttü. Cayenne ve Panamera’nın aksine Macan, marka genlerine daha sadık bir araç.

Porsche son dönemlerde, rakiplerini ters köşe yapmakta oldukça usta. Spor otomobil dendiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Porsche, bu imajını Cayenne ve Panamera modelleriyle farklı bir boyuta taşımıştı. Açıkçası satış rakamları açısından bu araçlarda başarı yakalamış olsalar bile, marka fanatikleri bu durumdan çok da memnun kalmamıştı. Porsche bu kez Macan ile yine bir yenilik yaptı ve Premium kompakt SUV sınıfına dahil oldu. Burada dikkat çekense, Macan’ın marka ruhuna daha iyi uyum sağlamış bir model olması.

Tasarım açısından Porsche genleri kendini hemen belli ediyor. Devasa hava girişleri ile dikkat çeken bir yüz tasarımına sahip olsa bile, bu bölümün üstünde, sportif modellerin detayları net bir şekilde görülüyor. 911 ruhunu bir SUV’da hissettirmesi bile, Macan’ın Porsche DNA’sını taşıdığını gösteriyor. Profil detaylarında da bu sportif hava aynen devam ediyor. Arka bölümün tasarımındaysa, ilginç bir sadelik var.

Açıkçası bu tasarım aracın bütünüyle uyum sağlamamış. Bu nedenle ön çaprazdan çok güzel görünen ama arka görünüşte ise sıradan kalan bir araç olmuş. Sonuçta bakışları üzerine çekmekte hiç sıkıntı yaşamıyor.

Yaşam alanıysa sürücüsünü bam- başka bir dünyada hissettiriyor. Tasarlanan her detay usta işi olarak parıl parıl parlıyor. Orta konsolun heybetli yapısı kumanda merkezi olarak ön plana çıkarken, torpido gözüne uzanan detaylar bile son derece şık. Yaşam alanı genişliği konusunda herkesi rahat ettirecek bir araç. Görüş açıları ve ferahlık konusunda sorun yaşatmayan bir yaşam alanına sahip.

Bu Macan pazardaki en güçsüz Macan. Evet, 2.0 lt motorla ailenin en çelimsizi. 400 HP güç üreten seçeneğinin yanında, 237 HP güç biraz dü-

şük kalıyor. Ama beklenilen performansı verecek kadar iyi. 6800 d/d’ye kadar 237 HP güç üreten, 1984 cc hacmindeki, 4 silindirli ünite 1500 gibi oldukça alt bir devirde de 350 Nm tork üretiyor. Bunun karşılığında, sadece 6.9 saniyede 100 km/s hıza ulaşmak ve 223 km/s son hıza çıkmak giriş seviyesindeki bir araç için fazlasıyla yeterli. Gerçekten de gaz pedalına ilk dokunuşla birlikte, sportif karakter bir anda çekici sesler eşliğinde kendini gösterdi ve tek bir nefesle 100 km/s hıza ulaştı. Bu sırada otomatik şanzımanın verdiği tepkiler oldukça hızlı. Ara hızlanma değerleri de oldukça seri olduğunu gösteriyor. 80’den 120 km/s’ye çıkmak için 5 saniye yeterli. Sürüş karakteri açısından ailenin dinamiklerini tam olarak yola yansıtıyor. Onu yoldan çıkarmak için çaba göstermek gerekiyor. 1845 kg ağırlığında olan Macan yolda sanki lastiklerinin değil de, pençelerinin üzerinde ilerliyormuş gibi hissettiriyor. Yönlendirme kabiliyeti açısından da en iyi direksiyon sistemlerinden birine sahip. Sistemde neredeyse hiç boşluk yok ve yüksek hızlarda tepkisi son derece keskin.

Kronometre ve saat birarada; her an sizi kalkış yapmaya teşvik ediyor.

Bu şalter dizilimi eşsiz.

Çift egzoz çıkışına bakınca sanki daha güçlüymüş izlenimi

uyandırıyor.

Bagaj eşiği yüksek, yükleme kolay değil.

Aks Mesafesi 2807 mm/Uzunluk 4681 mm

Ön koltuklar geniş ve sürücüyü destekliyor.

Arka koltuklarda yaşam alanı

yeterli.

Tipik Porsche; devir göstergesi

panelin merkezinde.

İç mekan Porsche DNA’sına sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.