DS 4 süslendi

Citroen demeyin! Çünkü artık adı DS! Fransızların en yeni modeli elitliğe ve araziye oynuyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Citroen’in DS adlı premium markası büyük bir sürpriz yaptı: Genç marka gayet iyi gidiyor, özellikle de Asya’da. Fransızlar, stil meraklısı müşterilerine 115 bin adetten fazla DS 4 satmayı başardılar. Şimdi Citroen, Avrupa pazarlarında da gaza bastı ve markayı daha da elit bir pozisyona taşımaya karar verdi. Büyük DS 5 geçtiğimiz Mart ayında piyasaya çıkmıştı. Şimdiyse sıra, ızgarasında Citroen çarkını taşımayan ikinci modelde.

Tazelenen ve yeni farları cam lensler gibi ışıldayan DS 4, eskiden olduğu gibi 5 kapılı kompakt coupe olarak üretilecek. İç mekanında ise, birçok fonksiyonu, daha büyük bir dokunmatik ekran ve CarPlay sistemiyle kontrol edildiğinden, daha az düğme olacak. CarPlay modern akıllı telefonlara rahatlıkla bağlanabiliyor ve sesle kontrol edilebiliyor.

Bizim asıl ilgimizi çekense 30 mm yükseltilmiş minik bir SUV olan DS 4 Crossback. İlk izlenimlerimiz kesinlikle çok şık olduğu yönünde. Mat gümüş renkli tavan rayları, plastik çamurluk çıkıntıları ve siyah ön korumalar, kır veya orman yollarında yapılacak küçük kaçamaklara izin veriyor. 4x4 seçeneği olmayan aracın asfalt dışında da hareket edebilmesi, özel bir sürüş kontrol sistemiyle sağlanıyor.

Crossback’te 3 benzinli (130-210 HP) ve 3 dizel (120-180 HP) motor seçeneği bulunacak. En güçlü dizel motor 6 ileri otomatik şanzımanla (diğerlerinde opsiyonel) kombine edilecek ve 2.0 lt’lik hacimden 400 Nm gibi etkileyici bir tork üretecek. 24 bin Euro başlangıç fiyatlı baz modelde, 1.2 lt 130 HP’lik 3 silindirli bir benzinli motor görev yapıyor. Yine 3 silindirli ama daha güçlü bir motora sahip olan ikinci versiyonun fiyatıysa 1500 Euro daha yüksek.

Biraz yükseltilmiş bir süspansiyon ve biraz da offroad eklentisi, küçük SUV

olan DS 4 Crossback için yeterli.

180 HP’lik gücüyle büyük dizel, gerçekten etkileyici bir performans sağlıyor ve Crossback’e yakışıyor.

Gösterge panelindeki yumuşak deri döşeme elit görünümlü ama pahalı bir ekstra.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.