Leaf’in menzili uzadı

Nissan’a göre yeni Leaf’in menzili 250 km. Bunu test ettik ve sadece teorik bir rakam olduğunu gördük.

Auto Show - - EDİTÖR -

Dünyanın en sevilen elektrikli otomobili hangisi? Tesla mı? Hayır! 200 bin adetlik satışla Nissan Leaf! Leaf’in 24 kWh’lık aküsü için 199 km’lik menzil açıklansa da; sürüş tarzı, lastik profili ve hava sıcaklığına bağlı olarak gerçek rakam 150 km’yi pek geçmiyordu. Japon marka yeni Leaf için yeni bir akü sunmaya başladı. 30 kWh’lık lityum-iyon akünün fabrika verisi menzili ise 250 km olarak açıklanıyor. Yeni Leaf, eskisinden 2 bin Euro daha pahalı. Yani her ilave kilometrenin maliyeti 40 Euro! Peki ama bu mantıklı mı?

İç mekana geçtiğimizde ilk hayal kırıklığıyla karşılaşıyoruz: Akü dolu olmasına rağmen yol bilgisayarında 205 km’lik menzil görünüyordu. Menzil, hız göstergesinin yanındaki bir piktogramda Noel ağacı şeklinde de gösteriliyor. Eğlenceli bir oyuncak! Akünün şarj durumunu gösteren göstergeyse daha güvenilir: Şu an üzerinde yüzde 100 yazıyor.

Şimdi yola çıkma zamanı! 13 kilometre katettikten sonra göstergeye göre eksilen menzil 55 km! Eğer böyle devam ederse yolculumuz bayağı kısa olacaktı.

Sürüş sırasında Leaf gayet seri bir şekilde ve sessiz mırıltılar eşliğinde ilerliyor. 109 HP güç ve 255 Nm tork üreten motor, 1.5 tonluk aracı hiç zor- lanmadan hareket ettiriyor. Ancak seri kullanımda akü daha hızlı tükeniyor. Maksimum hızlanma (0-100 km/s: 11.5 sn) ve maksimum hızdaysa (144 km/s) aküdeki erimeyi gözle takip edebiliyorsunuz. 120 km sonra başlangıç noktasına geri döndüğümüzde, akünün üçte birinin hala dolu olduğunu görüyoruz. Bu da yol bilgisayarına göre 71 km menzil anlamına geliyor. 250 km’lik fabrika verisine yaklaşamasak da, normal kullanımda 200 km kesinlikle mümkün. Almanya fiyatı 28 bin 60 Euro olan Leaf’in 30 kWh’lık aküsünün 79 Euro’luk aylık kira bedeli de makul bir rakam.

Meslektaşımız Frank Wald, Leaf’in gerçekte ne kadar menzil sunabildiğini test etti.

200 bin adetten fazla satışla Nissan Leaf, dünyanın

en çok tercih edilen elektrikli

otomobili.

Yeni Leaf’in elektrik şarj yuvası burnunun tam ortasında konumlandırılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.