Tasarrufu öğrenen dev

Dizel-elektromotor hibrid sistemli Audi Q7 e-tron, ışıldıyor ve vızıldıyor. Ancak gerçekten pahalı bir “her şey dahil” model...

Auto Show - - EDİTÖR -

Audi’nin geride kalan yılbaşındaki Noel ağacı bayağı renkli ve ışıltılı göründü gözümüze. Evet, Audi’nin hibrid modeli Q7 e-tron’dan bahsediyoruz: Modern, sağından solundan sinyaller yayan, şık, her şeyi barındıran büyük bir SUV. Q7 e-tron, markanın var olan tüm modern tasarruf sistemlerini bir arada kullanıyor ve bunlara, ısı pompası ve aktif gaz pedalı gibi yenilikleri de ekliyor. Tüm bunların açıklamalarını okumaya kalkmak, saatlerce eğitim anlamına gelecektir.

Neyse ki Q7 e-tron’u eğitim almadan kullanmak, yani her şeyi araca bırakmak mümkün. Örneğin standart MMI Navi Plus sistemi, planlanan rota için strateji belirleyebiliyor: İki motorun maksimum tasarruf elde edebilmek için ne zaman ve nasıl birlikte kullanılacağını hesaplayabiliyor. Enerji asistanı sürücüyü, aktif gaz pedalındaki titreşimlerle uyarıyor. Tamam, ayağınızın altında bir anda titreme hissetmek garip gelebilir ama çevreci insanların hoşuna gideceği kesin.

Bu aktif gaz pedalı sizi uyaran eşinizle, çevreyi koruma hissinin getireceği mutluluk arasında bir rol oynuyor. Örneğin gaz pedalı yolunun ortasında, birçok şeyi kontrol eden bir kick-down noktası var: Gaz verirken iki motorun güç akımlarını, fren yaparken de enerji geri kazanım miktarını yani fren enerjisinin ne kadarının elektriğe dönüştürülüp aküye aktarılacağını ayarlıyor. Çok karmaşık gibi görünse de sistem basit bir şekilde işliyor: Sürücü koltuğuna geç, marş düğmesine bas ve yola çık. Gaza bastığınızda e-tron, 56 km boyunca sadece elektromotorunun gücüyle ilerliyor. Ortadaki ekranda menzil, yeşil kısmı elektrikli kullanımı ifade edecek şekilde bir grafikle gösteriliyor. Dizel motorun yolculuk sırasında devreye girişi ise neredeyse hiç hissedilmiyor: Yeni aktif motor kulakları V6’nın çalışmaya başlarken yarattığı sarsıntıları tamamen emiyor. Hibrid sistemin getirdiği fazladan yük ise daha kolay hissediliyor: e-tron’un ağırlığı standart versiyondan 375 kg daha yüksek. 2.5 tona ulaşan ağırlık virajlarda bu çevreci Q7’nin dışa doğru yatmasına neden oluyor.

e-tron diğer Q7’ler ile aynı görünüyor. Çok iyi çalışan hibrid teknolojisi daha belirgin gösterilmeyi hak ediyor.

Rengarenk: Dijital kokpitteki menzil çubuğunda elektrikli menzil yeşil renkle gösteriliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.