Bir düğmeyle asfaltı yakıyor

Ford, yeni Focus RS’in testine bizleri de konuk etti. 350 HP ve 4x4 sayesinde RS, artık hiç olmadığı kadar hızlı.

Auto Show - - EDİTÖR -

Şöyle ifade etmeye çalışalım: Ona kimsenin ihtiyacı yok, o yeni başlayanlara göre değil, o olmasa Ford Focus RS daha da hızlı olurdu. Evet, drift fonksiyonundan bahsediyoruz. Buna rağmen bu mod, damarlarında kan yerine benzin dolaşanlar için birincil satın alma nedeni olabilir. Bir düğmeye basıldığında yükselen cayırtılarla birlikte otomobil, mavi bir duman bulutuyla sarmalanıyor. Bu kadar şamata ve duman, drift ustası Ken Block’un bile ağzını sulandırabilir.

Drift ustası haline gelmesinde Focus’a iki şey yardımcı oluyor: Yeni 4x4 sistemiyle 350 HP güç ve 440 Nm tork üreten 2.3 lt’lik turbo beslemeli benzinli motor. Dört tekerlekten çekiş sistemi farklı güç dağılımı yapabiliyor. Böylece gücün tamamı arka aksa gönderilebiliyor. Burada ise, torku iki şaft arasında dağıtan iki adet elektro-hidrolik kavrama görev yapıyor. Sistem, torkun tamamını viraj dışındaki tekerleğe aktarabiliyor.

Bunun anlamıysa asfaltta çember çizmek ve etkili driftler atabilmek. Bu sadece bir şov ama RS başka etkileyici yeteneklere de sahip. Etkili bir güç aktarımı, yüksek yanal tutunma ve 4 silindirli motorun yüksek gücüyle RS, pistte gerçekten çok hızlı. Gezintiler için bile uygun bir yumuşaklığa sahip süspansiyonsa büyük bir sürpriz oldu. Ağırlık transferlerinde küçük sıçramalar olurken, 35 cm çaplı büyük frenler gayet dayanıklı. Ayrıca dar virajları alırken direksiyonu çok fazla çevirmenize de gerek yok. Ne yazık ki sürüş pozisyonu biraz fazla yüksek hissettiriyor. Ayrıca vites yolları biraz daha kısa olsa kesinlikle daha iyi olurdu. Neyse ki RS, sadece 39 bin Euro olan (Almanya) fiyatıyla bu olumsuzlukları dengeliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse: Mercedes A 45 AMG’nin fiyatı yaklaşık 12 bin Euro daha fazla. Ayrıca çok büyük eğlence olan drift fonksiyonu da yok.

Bir düğmeyle drift keyfi: Şalter “Drive

Mode’un” üzerine getirildiğinde soldaki şovları zorlanmadan

yapabiliyorsunuz.

RS virajları çok seven bir yarışçı. Tabi ki viraj çıkışlarındaki

hızlanmaları da!

Karmaşık bir havalandırma sistemine sahip 350 mm çaplı büyük diskler hem

güçlü hem de çok dayanıklı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.