Şıklığıyla göz alıyor

Renault Megane’ın dördüncü nesli dinamik bir tasarıma, gelişmiş multimedya ve bağlanabilirlik özelliklerine, iyi bir yol tutuşa sahip. Yeni Megane HB, güçleri 90 ile 130 HP arasında değişen benzinli ve dizel motorlarla, EDC otomatik şanzıman seçeneğiyle,

Auto Show - - EDİTÖR -

Renault’nun kompakt segmentteki kozu Megane, Türkiye pazarı için de önemli bir araç. Çünkü 1995’te Renault 19’un yerini alan Megane, Sedan gövde versiyonuyla Türkiye’de de iki nesil boyunca üretilmişti. Daha sonra Türkiye pazarında, yerini Fluence’a bırakan Megane Sedan, belki de bu dördüncü nesilde, 2016 ortasından itibaren yeniden Türkiye’de üretilmeye başlayabilir. Ama Renault yetkilileri bu konu hakkında resmi bir açıklamada bulunmuyorlar. Zaten konumuz da Sedan versiyon değil, Nisan ayından itibaren ithal edilerek

Türkiye pazarına sunulacak olan 5 kapılı Hatchback Megane. Bu arada hemen bir not düşelim, GT ve RS gibi sportif versiyonlarda bile 3 kapılı gövde seçeneği şimdilik öngörülmüyor.

Yeni Megane’da öncelikle albenili dış tasarımın etkili olduğunu söyleyebiliriz. 2008 sonundan beri üretilen bir önceki nesilde kullanılan gösterişsiz ve sade tasarım çizgileri, dördüncü nesilde yerini, oldukça dinamik, heyecan verici ve modern çizgilere bırakmış. Yeni Megane’a, baş tasarımcı Laurens van den Acker’in elinin değdiği hemen belli oluyor. Bu Renault’ya adeta sihirli bir el dokunmuş ve bambaşka bir Megane ortaya çıkartılmış.

Boyutlarda artış var

Yeni Megane’ın boyutlarında, hem dışta, hem de içte, bir önceki nesle göre önemli artışlar var. Dördüncü nesilde toplam boy 64 mm artarak 4359 mm’ye ulaşmış. Ancak bu boy bile kompakt HB sınırlarında kalıyor. Dingil mesafesinde de 28 mm’lik bir artış yapılmış ve 2.669 mm’ye ulaşmış. Dingil mesafesi kompakt sınıfın boyut standardını rahatlıkla karşılıyor. Dingil açıklığındaki bu artışın etkileri iç mekan genişliğinde, özellikle de ön koltuklarda rahatça hissediliyor. Öte yandan Megane’da eskisinden daha basık bir yapı benimsenmiş ve otomobilin toplam yüksekliği 25 mm alçaltılmış. Böylece basık, ağırlık merkezi yere yakın, daha dinamik ve daha dengeli bir gövde tasarımına ulaşılmış. Aracın tekerlek izdüşümündeki iz açıklıkları da önde 47 mm, arkada 39 mm genişletilmiş. 18 inçlik jant seçenekleriyle yere daha sağlam basan, daha dengeli

bir yapı benimsenmiş.

İç mekan tasarımında da yeni elemanlara yer verilmiş. İçte taze bir tasarıma yer verilmiş olsa bile, dıştaki dinamik çizgiler iç mekanda yok. Üst donanım versiyonlarında R-LINK2 sistemine yer verilmiş. 8,7 inçlik, tablet büyüklüğünde, dik yerleştirilmiş ekrana sahip R-LINK2, dik formatı sayesinde akıllı telefonların ekranlarıyla da uyumlu. Bu ekrandan aracın neredeyse tüm fonksiyonlarına kumanda etmek mümkün ve bu fonksiyonlara, aracın sürüş dinamikleri de dahil. Seçilen sürüş moduna göre hem ekranın, hem de gösterge panelinin renkleri ve tasarımları da değişiyor. Test sürüşlerinin ikinci gününde kullandığımız 205 HP’lik GT versiyonda kokpit ve koltuk malzemeleri daha özenliydi ama ilk gün deneme fırsatını bulduğumuz standart versiyonlarda, krom kaplı detaylara rağmen, iç mekan bizde aynı hissi yaşatmadı. Bu bölümdeki malzemelerin kalitesinin daha yüksek olmasını beklerdik. Plastiklerin sert dokusu biraz hayal kırıklığı yaratmıyor değil. Koyu renkli döşeme tercihi de iç mekandaki ambiyansı biraz kasvetli hale getiriyor. 5 farkı renkteki ambiyans aydınlatması ise gece sürüşlerinde bu atmosferi yumuşatıyor. Öte yandan yeni Megane’ın koltukları oldukça rahat, hatta bazı versiyonlarda masaj özelliği de var. Özellikle de GT versiyonundaki yarı alkantara kaplı sportif koltuklar

205 HP’lik GT versiyonu gerek performanslı ve atak sürüşüyle, gerekse spor karakteriyle “RS’e gerek var mı?” sorusunu akıllara getiriyor.

sürücüyü tam olarak destekliyor. Arka koltuklarda ve bagaj alanında da genişlikler yeterli, bagajın hacmi VDA ölçüm normuna göre 384 lt.

Motor yelpazesi geniş

Renault Megane geniş bir motor yelpazesiyle Türkiye pazarına sunulacak. Benzinli motor seçenekleri arasında 115 HP’lik 1.6 lt’lik ünitenin yanı sıra, turbo destekli, 1.2 lt’lik Tce 130 HP’lik de yer alıyor. Küçük hacimden elde edilen yüksek güç Megane’a canlı bir kullanım kazandırıyor. Benzinli motorlarda ilk etapta sadece manuel şanzıman yer alıyor. EDC şanzımanlı 1.2 Tce versiyonu ise yılın ikinci yarısında gelecek. Test sürüşlerinde kullanma fırsatı bulduğum, 7 ileri EDC şanzıman ile donatılmış 205 HP’lik GT versiyonu ise, canlı yapısı ve sportif karakteriyle, “RS’e gerek var mı?” sorusunu akıllara getiriyor. Ne yazık ki bu versiyon sadece sipariş üzerine ithal edilecek. Bunun yerine GT-Line isimli, sportif görünümlü donanım versiyonunu satın almak mümkün.

Dizel motor paleti daha da zengin. 90 HP ve 110 HP’lik 1.5 lt dCi motora, 130 HP’lik 1.6 lt dizel dCi eşlik ediyor. 110 HP’lik 1.5 dCi’da EDC şanzımanlı versiyon da var ve sanırız Türkiye pa- zarında en fazla tercih edilecek versiyonlardan biri bu olabilir. Öte yandan, gücü 165 HP’ye ulaşan, çift turbolu 1.6 dCi motor, EDC otomatik şanzımanla birlikte, ürün gamına 2016’nın ikinci yarısında eklenecek.

Sürüş izlenimlerimiz

Megane’da tıpkı dinamik tasarımda olduğu gibi, dinamik sürüş özelliklerine de büyük önem verilmiş. Şasi geliştirme çalışmalarında Renault Sport mühendisleri de görev almışlar. Multi-sense ismi verilen sistem sayesinde direksiyon, gaz pedalı ve motor tepkileri, EDC şanzımanın vites değişim zamanları önceden seçilmiş programlara göre ayarlanabiliyor. Bu 5 program şunlardan oluşuyor; Neutral, Sport, Comfort, Perso ve Eco. GT versiyonda ise Eco modunun yerini RS Drive alıyor.

Dizel motorlu versiyonların gürültülü yapısına rağmen, kabin izolasyonu başarılı. Bu sayede motor gürültüsü iç mekana az sızıyor. Benzinli GT versiyonda ise motor sesi tamamen bir keyif unsuru. Direksiyon hassasiyeti ve yol tutuşu, denediğimiz tüm modellerde başarılıydı ancak GT versiyonu bu konuda daha da pürüzsüz. GT’de, ayarlı süspansiyon geometrisine ilave olarak 4Control isimli, arka tekerleklerden yönlendirme sistemi de yer alıyor. Sürüş moduna göre 60 veya 80 km/s hıza kadar bu sistem, arka tekerlekleri, ön tekerleklerin dönüş yönünün aksine, daha yüksek hızlarda ise dönüş yönü istikametinde yönlendiriyor. Bunun faydası ise viraj kabiliyetindeki artış olarak yansıyor. Renault Sport imzalı Launch Control sistemi de hızlı kalkışlara olanak tanıyor.

Yeni Megane’ın en kuvvetli özelliği dinamik tasarımı.

Dördüncü nesil Megane’ın boyutlarında artış var, toplam uzunluk ve dingil mesafesi artmış.

Head-Up display sayesinde gözleri yoldan ayırmadan araç ve navigasyon

bilgilerine erişmek mümkün.

Arka tasarımda bagaj kapağı ortasına dek uzanan ışık çizgisi Megane’ın imzası niteliğinde.

İç mekan genel olarak sade. 8,7 inçlik dikey tablet iç mekandaki önemli

unsurlardan biri.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.