Trafik sıkıştığında sosyalleşiyoruz

Global düzeyde, uzun yol sürücülerine yapılan bir anket ilginç sonuçlar ortaya koydu. Ankete göre, Türkiye ‘en kötü sürücüler’ sınıfına girmezken, İtalyanlar en kötü sürücüler olarak öne çıktı. Ayrıca Türk sürücülerin direksiyon başında akıllı telefon kul

Auto Show - - EDİTÖR -

Filo kiralama şirketi Lease-Plan tarafından, global düzeyde yayınlanan, uzun dönem araç kiralama sürücüleri anketinin sonuçları açıklandı. Uzun dönemli araç kiralama konusunda eğilimlerin gözlendiği anket, tüketici davranışları konusunda da ilginç sonuçlar ortaya koydu. ABD, Avustralya’nın yanı sıra Avrupa ülkelerinin de dâhil olduğu 17 ülkede araç kullanıcıları üzerinde gerçekleştirilen ankete göre, Türkiye ‘en kötü sürücüler’ sınıfına girmezken, Türk sürücüler trafik sıkıştığında en ‘flörtöz’ sürücüler arasında yer alıyor. Sürüş esnasında telefonla konuşma ilk sıradaki eylem olarak dikkat çekerken, Türkiye sürüş esnasında mesajlaşma ve sosyal medya kullanımının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Otomobil mi, cep telefonu mu?

‘Sizin için hangisi daha önemlidir: Otomobiliniz mi cep telefonunuz mu?’ sorusuna uzun dönem araç kiralama yapan otomobil kullanıcılarının yüzde 53’ü’ ‘Otomobil, cep telefonundan daha önemlidir’ yanıtını verdi. Yüzde 34 ise ‘Seçim yapamam, ikisi de eşit oranda’ derken, yüzde 7’lik kısım ise “Cep telefonunu otomobilden daha önemli gördüğünü’ belirtti.

USB ve bluetooth olmadan olmaz

‘Sizin için otomobilinizdeki en önemli aksesuar hangisidir?’ sorusuna anket katılımcı- larının yüzde 23’ü ‘navigasyon’ yanıtını verdi. Yüzde 18’i ‘radyo’ derken, USB ve bluetooth bağlantısı yüzde 16 ile üçüncü sırada yer alıyor. Hız sabitleme yüzde 16 ile dördüncü sırada. Park desteği yüzde 8, eğlence sistemi yüzde 4 paya sahip oldu.

Şarj hâlâ en önemli sorun

Son yılların üzerinde en fazla tartışılan konularından biri olan elektrikli otomobillerde şarj konusunun sorun olmaya devam ettiği gözleniyor. Anket katılımcılarının ‘Şarjdan kaçınmak için yakıt yönünden daha verimli bir otomobil seçer miydiniz?’ sorusuna yüzde 41’i kesinlikle ‘evet’ derken, Türkiye’de bu oran yüzde 59’a çıkıyor. Türkiye bu oranla yüzde 65’lik Portekiz ve yüzde 61’lik Yunanistan’dan sonra üçüncü sırada yer aldı.

‘Sürücüsüz bir araçta yolcu olduğunuzda kendinizi güvende/rahat hisseder miydiniz’ sorusuna yüzde 57’lik kısım ‘Sürücüsüz bir araçta biraz gergin hissederim ama denerdim’ diye yanıt veriyor. Yüzde 21 ise ‘Adım atmam’ derken, yüzde 14’lük bölüm ‘Rahat hissederdim’ diyor. Türkiye’de katılımcıların yüzde 59’unun yanıtı ise ‘Gergin hissederdim ama denerdim’ yönünde.

Mesaj kaygılı sürüşler!

Sürücülerin yüzde 81’i sürüş sırasında birden çok şey yapıyor. Sürücülerin yüzde 69’u telefonla konuştuğunu belirtiyor. Bir şey yiyip içmek, mesajlaşmak, sigara içmek, sosyal medya ile ilgilenmek, okumak, makyaj yapmak da sürüş esnasında diğer ilginç araç içi faaliyetler arasında yer alıyor.

Sürüş esnasında mesajlaşma veya sosyal medya kullanımı ortalaması yüzde 19. Türkiye’de ise yüzde 22 ile ortalamanın üzerinde. Bu oran yüzde 30 ile en fazla Danimarka’da.

Sürücülerin üçte biri trafik sıkışıklığına sinirleniyor (Yüzde 34). Yüzde 19’u agresif sürücülerden, yüzde 12’si yavaş gidenlerden, yüzde 12’si sabırsız sürücülerden şikayet ediyor.

Türk sürücü ‘en kötü’ değil

‘En kötü sürücüler hangi ülke vatandaşıdır?’ sorusuna verilen yanıt ise yüzde 13 ile İtalyan sürücüler oldu. İkinci sırada yüzde 6 ile Fransa, üçüncü sırada yüzde 5 ile Romanya var. Yunanistan ve Polonya yüzde 4’er ile dördüncü ve beşinci sırada. Türkiye ise ilk 5’te yer almıyor.

Bir zamanlar sıkışık trafikte müzik dinler ya da çevreyi seyrederdik. Şimdiyse bunu sosyalleşme fırsatı olarak kullanıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.