Elektrikli süper kedi

Jaguar, uluslararası motorsporları arenasına dönüş yapıyor. FIA Formula E yarışlarına katılacağını açıklayan İngiliz marka, böylece elektrikli araç teknolojisine uzak olmadığının da sinyallerini verdi.

Auto Show - - EDİTÖR -

Jaguar, 2016 sonbaharında, fabrika takımı olarak Formula E yarışlarına katılacak. Bu sene, dünyanın ilk elektrikli Formula yarış serisinin üçüncü sezonu organize edilecek. Jaguar’ın ise bu şampiyonaya katılmaktaki amacı, Jaguar ve Land Rover araçlarının gelecekte elektrikliye geçiş sürecinde teknoloji altyapısını şimdiden hazırlamak. Jaguar özellikle elektrik motoru, batarya ve benzeri parçaların teknolojisini kendi başına geliştirmeyi planlıyor. Bu nedenle Jaguar Land Rover fabrikasındaki araç geliştirme mühendislerinden bir bölümünün, Jaguar Formula E yarış takımı mühendisleriyle birarada çalışabilecekleri açıklanıyor.

Jaguar yetkilileri önümüzdeki 5 yıl içinde, otomotiv sektöründe, geçmiş 30 yılda olduğundan daha fazla geliştirme çalışmaları görüleceğini belirtiyorlar. İlerlemelerin ise özellikle gövde yapısında hafifleştirme, yürüyen aksamın elektriklendirilmesi ve bağlanabilirlik teknolojilerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu anlamda Jaguar’ın Formula E yarışlarından beklentisi, geliştirilen teknolojileri zorlu yarış şartları altında test edebilmek.

Öte yandan Williams İleri Mühendislik şirketi de Jaguar Formula E takımının teknik çözüm ortağı olarak görev alacak ve yarış konusunun yanı sıra elektrikli otomobiller konusundaki tecrübelerini de Jaguar’la paylaşacak. Bilindiği gibi, Williams’ın Jaguar ile uzun soluklu bir işbirliği var; CX-75 Plug-in Hybrid konsept aracının geliştirme çalışmaları da birarada yürütülmüştü.

Jaguar’ın yarışlar için geliştirdiği teknolojiler, markanın elektrikli araçlarına uyarlanacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.