Modifiyenin şampiyonu

KT Tuning’in kurucusu Kadir Tuncer, aynı zamanda, 2000 yılında ilk kez düzenlenen Otomobil Güzellik Yarışması’nın da Modifiye Şampiyonu. Modifiyenin suç değil, bir sektör olduğunu söyleyen Tuncer, güvenlikli olarak modifiye edilen araçların yola çıkış izn

Auto Show - - EDİTÖR - Yağız EYÜBOĞLU / Fotoğraflar: Ertuğrul BALIKÇIOĞLU

Kendi aracına aksesuarlar geliştirerek modifiye dünyasına atılan, KT Tuning’in kurucusu Kadir Tuncer, 2000 yılındaki ilk modifiyeli otomobil güzellik yarışmasında da birinci gelerek modifiye şampiyonu olmuş. Araçları, sahiplerinin zevk ve isteklerine göre tasarladığını söyleyen Tuncer, modifiye etiği araçların güvenlikli olduğundan da son derece emin. Hatta bu araçların, EuroNCAP çarpışma testine katılsa, 5 yıldız bile alabileceğini iddia ediyor. Custom-made otomotiv sektörünün bu genç modifiye “usta”sına, tuning dünyasını soruyoruz.

Auto SHOW: Tuning dünyasına na-

sıl giriş yaptınız?

Kadir TUNCER: 1995 yılında kendi kullandığım aracıma, özel aksesuarlar uygulayarak tuning çalışmalarıma başladım. Şu ana kadarki başarılarınız neler ve modifiyeli olarak ortaya çıkarttığınız ü

rünler hangileri? 2000 yılında Hezarfen Havaalanı’nda ilk olarak düzenlenen, sadece modifiyeli araçların katıldığı, Otomobil Güzellik Yarışması’nda 170 katılımcı arasında modifiye ettiğim aracım birinci seçildi. Bu zaferle o yıl Türkiye modifiye şampiyonu oldum.

Herhangi bir markanın herhangi bir modelini modifiye etmek mümkün mü?

Bizim için marka veya model hiç fark etmiyor. Aklınıza gelebilecek Avrupa, Japon, Amerikan otomobillerini kolaylıkla modifiye edebiliyoruz. Her tür araç gelmekle birlikte, klasik araçları garajımızda çok sık konuk ediyoruz. Pick-up veya SUV araçları da elden geçirdiğimiz oluyor.

Tuning dünyasındaki işleyiş Tuning işleminde sadece otomobilin gövde/karoser tasarımında mı değişiklikler yapıyorsunuz?

Modifiye dünyası belli sektörlere ayrılıyor. Gövdesiyle ilgileneninden tutun, motor ve yürüyen aksam modifiyesinden, dış veya iç aksesuarlara kadar çok çeşitli uzmanlık alanları mevcut. KT Tuning olarak biz; müşterilerinin istekleri doğrultusunda reçeteyi sunuyoruz, ardından seçimlerine göre projemize başlayıp, hayallerindeki aracı kendilerine takdim ediyoruz.

Modifiye ettiğiniz araçların tamamı trafiğe çıkabilecek nitelikte mi yoksa sadece kapalı pistler için üretilmiş özel modelleriniz mi var?

Trafiğe çıkabilecek türden olanlar da var, olmayanlar da. Ülkemizde trafik polislerinin modifiyeli araçlara keskin yaptırımlarda bulunmalarından dolayı, trafiğe çıkabilecek düzeyde çalışmaya özen gösteriyoruz. Lakin şunun bilinmesini istiyorum: Modifiye suç değil, aksine bir sektördür! Çok kapsamlı bir sektör ve bu işten yüzlerce kişi ekmek yiyor. Dünya geneline bakılınca, modifiyeli araçların sokaklarda rahatlıkla gezebildiğini görüyoruz. Türkiye’deki yasanın değişmesini ve eksiğimizin giderilmesini istiyorum.

Modifiye güzellik yarışmaları, drag veya drift yarışları… Bu özel yarışmalar için hangi araçları hazırladınız?

Önceliğimiz Japon araçları. Japon otomobillerini sıfırdan set-up’ları ile drift yarışlarına hazırlayabiliyoruz.

Modifiye suç değildir! Avrupa’da aynı nitelikte olan otomobiller sokaklarda boy gösterirken, trafikte bağlanıyor.

Güzellik yarışmalarında ise ilk olarak albenisi olan renkleri tercih ediyoruz. Martı kanat kapı, göz alıcı jant ve gövde renkleri, KT-Tuning özel custom body kitler, güzellik yarışmalarına katılırken uygulayacağımız kriterler arasında yer alıyor.

Modifiye dünyasında KT imzası

Modifiye yaparken önceliğiniz orijinale sadık kalmak mı yoksa Kadir Tuncer imzası olan bir araç ortaya çıkartmak mı?

Öncelikle bu işte önemli olan müşteridir. İstediği otomobili ya bir filmde görmüştür, ya da küçüklüğünden beri hayalidir, gelir ve “Ben bunu istiyorum” der. Biz de yol haritasını çizeriz ve başlarız. Bittiğinde fotoğraftakiyle aynı olması Kadir Tuncer farkıdır. Lakin fuarlarda üst üste aldığım başarıların ardından, KT imzası bırakma gibi bir amacım artık kalmadı. Müşterilerin hayallerini yollara çıkarmak tek göre-

vim ve idealim.

Modifiye ederken kullandığınız fiber malzemenin güvenlik açısından herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mı?

Bizim kullandığımız fiber birinci kalite. Lamborghini ve McLaren gibi süpersporlarda veya yarış otomobillerinde gerek hafif, gerekse de dayanıklı olmasından dolayı karbon fiber gövdeye yer verildiğini çoğumuz bilir. Gündelik kullandığımız otomobillerin tamponları ise plastik. Biz onları fiberle değiştiriyoruz ve fiberimizle Türkiye’nin en iyisi olduğumuzu iddia ediyorum. EuroNCAP testlerine araçlarımızı gönül rahatlığıyla gönderip, 5 yıldız alabileceğimizi düşünüyorum.

Kendi aracını modifiye yapmayı planlayanlara ne kadar bütçe ayırmalarını önerirsiniz?

Tamamen hayal gücünüze bağlı… 1000 TL’ye de modifiye yapabilirsiniz, 500 bin TL’ye de... Mühim olan müşte-

rinin ne istediği ve izlenen yol haritası.

Yeni araçlarınızı görücüye ne zaman çıkaracaksınız?

Yaptığımız efsanevi araçları sergileyeceğimiz bir showroom açmaya hazırlanıyoruz. Şubat 2016’da bitmesini planladığımız showrooma herkesi bekliyoruz. Sınırlarını zorladığımız araçlardan tutun, tamamen posterlik klasiklere dek bir çok gösterişli aracımızı showroomumuzda sergilemeyi planlıyoruz.

Japon otomobillerini garajımda ağırlamaktan

büyük keyif alıyorum.

Ailemizin ilk göz bebeği, 750 bin kilometrede ilk sahibi ve sanırım son sahibi de babam olacak gibi.

Yağız Eyüboğlu (solda) Kadir Tuncer’e modifiye dünyasını sordu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.