Türkiye’nin 4’üncü AutoBest’i!

2008’de Fiat Linea, ertesi yıl Renault Symbol, 2014’te Hyundai i10 ve 2016’nın AutoBest’i Fiat Egea!.. Ortak özellikleri, hepsi “yerli” otomobilimiz!..

Auto Show - - EDİTÖR - OKAN ALTAN

Otomotiv sektöründe her yıl “en iyi”ler, AutoBest jürisi tarafından oylanıyor ve açıklanıyor. Sektörün o yılki en başarılı şirketleri, en iyi yöneticileri, en çevreci çalışmalar, en yeni teknolojiler, en iyi tasarımlar, Batı ve Doğu Avrupa’daki ülkeleri temsilen 26 otomotiv gazetecisi tarafından seçiliyor. Fakat, tüm bunların üstünde AutoBest ödülü, satın alınması en mantıklı otomobil için duyuruluyor… Elbette, basitçe “ben bunu beğendim, diğerini sevmiyorum” oylaması değil, AutoBest… Öncelikle dağıtılacak puanları farklı 13 kriter içinde her AutoBest finalisti ayrı ayrı puanlanıyor. Sonuçta, en yüksek puanı alan, AutoBest ünvanına layık görülüyor… Bu yılın adayları Honda HR-V, Mazda CX-3, Fiat Egea, Opel Astra ve Hyundai Tucson, tüm ayrıntılarıyla değerlendirilip, defalarca test edildikten sonra oylama yapıldı. Fiat Egea, tasarım, sürüş konforu, teknoloji, geniş iç hacim, yakıt tüketimi, dağıtım, yedek parça ve fiyat gibi 13 ayrı parametrede tam 1492 puan alarak AutoBest 2016 olarak açıklandı!.. Avrupa ülkeleri nüfusunun yüzde 91’ini temsil eden jüri üyeleri, “en iyi otomobilin en makul fiyatla pazarlanmasını destekleyen” bu ödülle, en yeni yerli otomobilimizin tüm pazarlarda göstereceği başarıyı da şimdiden teyit etmiş oldular. Türkiye’de üretilen ve Türkiye’nin ihracatına çok büyük katkıları olan Fiat Linea, Renault Symbol ve Hyundai i10’un da geçtiğimiz yıllarda AutoBest şampiyonluklarının ardından son olarak Tofaş’ın Fiat Egea’sının şampiyonluğu, Türkiye Otomotiv Endüstrisi’nin ulaştığı niteliklerin tüm dünyaca bir kez daha kabul edilmesi anlamını da taşıyor!.. Egea’ya sadece 7 puanla geçilen yeni Astra ve üçüncü olan yeni Tucson ile 1000 puanın üstüne çıkmayı başaran HR-V ve CX-3 de aslında AutoBest finalisti olmuş olarak, 2015’te yollara çıkan yüzlerce yeni modelin arasında “en iyi” seçenekler olarak kabul edildi!.. Fakat, Tofaş mühendisliğinin ve işçiliğinin başarısını küresel ölçekte ortaya koyan Egea, en yeni trend olan CrossOver ve SUV kasa tiplerinin önüne geçerek de, müşterilerin asıl ihtiyacının sedan formu yönünde devam ettiğini de kanıtlıyordu…

Tofaş’ın Egea’sı, her ne kadar Fiat logosu taşısa da, tasarımı hariç neredeyse tümüyle Türk Malı bir otomobil olarak uluslararası bir platformda ödüllendirildi!

AutoBest, 11 yeni Batı Avrupa ülkesinin katılımıyla büyürken, halen “en makul”u bulmaya çalışıyor…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.