Performans ve sertliğin zirvesi

Bu 911 GT3 RS’in rengi ikincilik madalyasını hatırlatıyor olabilir ama bunun dışındaki her şey birinciliğe layık. Porsche’nin yeni saf sporcusu sportif otomobiller testimizde.

Auto Show - - EDİTÖR -

Porsche’nin reklam sloganlarına göre 911 GT3 RS, hem bir pist yarışçısı hem de günlük kullanımda yol arkadaşı. Haha! Hiç bu kadar gülmemiştim Porsche. Reklam şirketinin yaratıcı ekibi bu aracı “haydi fırına gidip taze ekmek alayım” tarafına yaklaştırmak istemiş olabilir. Peki ya biz? Asla! Çünkü bunu bizzat yaşadık. Güncel RS için “günlük kullanıma uygun” diyen birinin, bir sado-mazo ilişkiyi konu eden Grinin 50 Tonu adlı kitabı da Miki Fare kitabıyla bir tutuyor olması gerekir. Çünkü RS; insanın canını acıtacak kadar gürül-

tülü, sert ve sarsıntılı. Bu şeye her köşede rastlayamayacaksınız. Çünkü çoğu şimdiden satılmış olan üretimi 2 bin 500 adetle sınırlı. Ayrıca 181 bin Euro’luk fiyatı, Almanya standartlarına göre bile çok pahalı. Sürücü ve yanındaki yolcu, vücutlarını taş gibi sert yarış koltuklarına sığdırmak zorunda. Bu otomobilin donanım listesi de keyifli yolculuklar yerine pistlerde işe yarayacak şekilde seçilmiş. Örneğin park asistanı düğmesinin yerine Pit Speed fonksiyonunun (pit alanına girildiğinde hızı kısıtlayan bir sistem) düğmesi var. Anlaşıldı mı? Neyse, bu kadar teori yeter. Sıra piste çıkmakta! Bu otomobil baştan sona “Start’tan Finiş’e” ulaşmak, virajlarda çok geç fren yapmak, viraj içinde maksimum ivmeyle hızlanmak ve kareli bayrağı herkesten önce görmek için yaratılmış. Böyle bir şeyi yapmak için çok güçlü bir motor kullanmak tek başına yeterli değildir. Bu nedenle 911 Turbo karoserinin içindeki 4.0 lt 500 HP’lik atmosferik boxer motora Porsche’nin birçok yarış teknolojisi de eşlik ediyor. Örneğin polikarbonat (arka camlar), magnezyum (tavan) ve karbon-fiber (kaputlar, çamurluklar) gibi ağırlık tasarrufu amaçlı malzemeler kullanılmış. Akıllıca tasarlanmış aerodinamik yapı, yüksek hızlarda RS’e etkileyici bir yere bastırma etkisi uygulayan dev bir kanatla desteklenmiş. İz açıklıkları genişletilmiş, yere sakız gibi yapışan lastiklere (arkada taban genişliği 325 mm!) yer verilmiş, aşırı rijit aks eklemleri ve değişken bir kule gergisi kullanılmış. Dört tekerlekten yönlendirme, seramik fren diskleri ve otomatik şanzımanın spor fonksiyonu gibi teknolojilerin her biri, tur başına saniyenin birkaç ondalığı kadar kısalma sağlıyor.

Yaptığımız testte RS, 3.8 km uzunluğundaki Contidrom Pisti’nde 1:28,34 dakikalık bir tur zamanına imza attı. Bugüne kadar hiçbir otomobil altın madalyayı bu kadar rahat, bu kadar zorlanmadan elde edememişti. Hatta kendisinden çok daha güçlü rakiplerinin bile burada teslim olmaktan (bkz. kutu) başka çaresi yok. Peki ama bu nasıl mümkün oluyor?

Çünkü RS, motor, süspansiyon ve aerodinami reçetesiyle hazırlanmış bir sihirli iksir kazanının içine düşmüş.

Tur zamanı 1:28,34 dakika

Boxer motor çığlıklar eşliğinde 9000 d/d’ye kadar tırmanıyor, virajlarda zemine yapışan ön lastikler inanılmaz yanal ivmelere izin veriyor, milimetrik hassasiyetle çalışan direksiyon ise virajları hız treni kadar eğlenceli hale getiriyor.

Merkezkaç kuvvetleri ve mekanik tutunma teknolojileri arasındaki savaşı Porsche kazanırken, diğer bazı fizik kurallarını da pek takmıyormuş gibi hissettiriyor. Örneğin 200 km/s hızda yaptığımız fren testinde (120 m’lik duruş mesafesi muhteşem!) ön cam yerinden fırlayacakmış gibi hissettik. Aynı şey hızlanmalar için de geçerli: Lastikle asfaltın arasında başka bir şeyler de olmalı. Kim bilir, belki de minicik dişliler vardır? Olabilir, çünkü patinaja düşmek için gaza basmayı gerçekten abartmanız ya da aracı drifte zorlamanız gerekiyor.

Sağ ayağınızın hareketleriyle otomobille sürücü arasındaki içgüdüsel güvenin oluşması için pistte bolca tur atmak gerekmesi ilginç. Neredeyse köşeli çalışan direksiyon yüksek hızlarda yapılan sert düzeltmeleri pek sevmiyor.

Lastiklerin limitlerde bir şekilde kayması burada yaşanmıyor. Çok fazla zorladığınızda lastiklerden ses gelse de araç her zaman kontrol edilebilir kalıyor ve rekortmen bir hızla ilerliyor. Bunun kronometreyle yaptığımız sayısal ölçümünü yukarıda zaten belirtmiştik. Sürüşün verdiği hissi tarif etmekse çok zor. Ama en azından “keyif sırıtışı hiç bu kadar uzun süre yüzümüze kazınmamıştı” diyebiliriz.

CONTIDROM Süper spor otomobil

testlerimizi 3.8 km’lik parkura sahip Contidrom Pisti’nde gerçekleştiriyoruz.

Karbon iskeletli yarış tipi koltuklar 918 Spyder’dan alınmış. Fren disklerinde seramik-karbon fiber

alaşım kullanılmış.

Dev arka kanat

300 km/s’de 220

kg bastırma gücü

uyguluyor.

Arka yan camlarla arka cam çok hafif ve parmak basıldığında bükülen polikarbonattan üretilmiş.

İbre 350 km/s’ye uzanıyor. Kırmızı bölge 8500 d/d’de başlıyor. Analoglara dijital bir gösterge de eşlik ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.