Dinamik kariyer isteyenler otomotive

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan otomotiv, artık oldukça gözde ve yeni mezun gençlerin de ilk tercihleri arasında yer alıyor. Sektördeki kariyer olanakları da her geçen gün genişliyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Otomotiv sektöründeki kariyer olanaklarını, sektördeki iş yaşamını ve otomotiv sektöründe çalışmanın gençlerin kariyerine olumlu katkılarını, Doğuş Otomotiv’in İnsan Kaynakları ve Süreç Yönetimi Direktörü Ela Kulunyar ile konuştuk. Otomotiv sektöründe çalışmayı tercih eden yeni mezun gençlerin sayısının her geçen gün arttığını, bu durumun da ülkemizdeki otomotiv sektörüne çok olumlu katkısının olduğunu söyleyen Kulunyar, özellikle yeni mezun gençlerin dinamizm, yaptığı işten keyif alma ve “dünya ile bir olma” gibi özellikleri sunan sektörleri kariyer sıralamasında tercih ettiğini ve otomotiv sektörünün de tüm bunları kapsadığını dile getirdi.

Erkek ve mühendis algısı sona erdi

Geçmiş dönemlerde, otomotivde çalışanlar ile ilgili olarak “erkek ve mühendis” gibi bir algının olduğunu, bunun da dönemin koşullarına göre doğru olduğunu anlatan Kulunyar, bu durumun bugün için doğru olmadığını ve kadınların sayısının arttığını söyledi.

Genç ve kadınların sayısı artıyor

Ela Kulunyar, “Kendi kurumumum için örnek vermem gerekirse, Doğuş Otomotiv’de çalışma arkadaşlarımız arasında, kadınların oranı yüzde 30’un üzerinde. Anadolu’daki yetkili satıcılarımızda da kadın bayi sahibi ve kadın çalışan sayımız son 5-6 yılda ciddi artış gösterdi. Üretimde erkek oranı hala yüksek olsa da, otomotiv satış ve dağıtımı için ‘erkek egemen bir sektör’ demek artık geçerli değil. Aynı zamanda genç mezunlar da otomotivi tercih etmeye başladı. Doğuş Otomotiv’de çalışma arkadaşlarımızın yaş ortalaması 34 oldu. ” dedi.

Otomotivin sadece otomobil olmadığını söyleyen Ela Kulunyar, “Otomotivde artık, teknoloji, sosyal medya, tasarım, lojistik, pazarlama gibi birçok sektör ile iç içe geçti. Bu sektörlerdeki tüm yenilikler, önce otomotiv sektöründe hayata geçiyor. Örneğin, eğer Volkswagen’de dijital pazarlama alanında çalışıyorsanız, Volkswagen modellerinin yanında, her türlü yeni sosyal medya mecrasını, buradaki trendleri yakından takip etmeniz gerekiyor. Periscope ilk hayata başladığında, birkaç gün içinde Volkswagen, Türkiye’de ve dünyada Periscope’tan yayın yapan ilk birkaç markadan biri oldu. ” diye konuştu.

Otomotiv sektörünün, dünyanın en küresel sektörü de olduğunu söyleyen Ela Kulunyar, otomobil markalarının dünyanın birçok farklı ülkesinde üretim, AR-GE merkezleri veya ofisleri olduğunu, otomotiv çalışanlarının da sürekli bu merkezlerle iletişimde olarak, bir nevi “dünya vatandaşı” haline geldiğini ifade etti.

Otomotiv sektörü, teknoloji, sosyal/dijital medya, pazarlama, lojistik gibi birçok sektörü ve konuyu kendi bünyesinde topluyor.

Doğuş Otomotiv Porsche çalışanları, kariyerleri ve eğitimleri kapsamında sıkça

Porsche modellerini,

hem de yarış pisti

ortamında test etme

ve kullanma fırsatı

buluyor.

Doğuş Otomotiv İnsan Kaynakları ve Süreç Yönetimi Direktörü Ela Kulunyar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.