Renault’nun pist canavarı

Renault’nun 550 HP’lik pist otomobili R.S. 01’i İspanya’nın Jerez Pisti’nde kullanma fırsatı bulduk.

Auto Show - - EDİTÖR -

Hayır, R.S. 01’in günlük kullanıma uygun olduğu söylenemez. Aslında bunu ilk bakışta siz de görebilirsiniz. Saldırgan bir yüz, sadece 1.12 cm’lik yükseklik ve devasa arka kanat, bu Renault’nun yarış pistlerine ait olduğunu haykırıyor.

Ancak bu gerçeğin sadece bir kısmı. Çünkü Renault yetkilileri R.S. 01 ile Güney İspanya’daki eski Formula 1 pisti Jerez’de birkaç hızlı tur atmam için izin vermeden önce bayağı çalışmam lazım. Önce jean pantolonumu, tişörtümü ve spor ayakkabılarımı, yanmaz yarış tulumu ve yarış ayakkabılarıyla değiştirmem gerekecek. Ardından da boyun koruyucu HANS’ı takıp eldivenleri giyiyorum.

Bunların yeterli olacağını düşünenler kesinlikle yanılıyor. Sizden, 2 m’lik gövdenizi, kanat kapılı bir yarış otomobilinin içine sığdırmayı bir hayal etmenizi öneririm. Bununla karşılaştırıldığında en karmaşık origami figürleri bile basit birer çocuk oyuncağı. Sağ bacağını direksiyonla koltuğun arasına sok, başını k vücudunu içeri kaydır... Bunu başardığınızda ise için- de olduğunuz otomobilin, alıştığınız Renaultlar ile uzaktan yakından ilgisi olmadığını fark ediyorsunuz. Sürücü koltuğunun hemen ardındaki 3.8 lt’lik motor bir düğmeye basılarak uyandırılıyor. Ancak öksürükler, kükremeler, gıcırtılar ve sallantılar eşliğinde... Renault’nun Nissan GTR’dan aldığı bu motor tam bir yarış makinesi. Şimdiyse sıra, Playstation’ı andıran direksiyondaki bir başka düğmeye bastıktan sonra direksiyonun sağ arkasındaki vites kolcuğunu çekip birinci vitese geçmekte. Şimdi çoooook dikkatli bir şekilde gaz veriyor ve 4.4 km uzunluğundaki yarış pistine çıkıyorum. İlk virajda ilk korkuyla yüzleşiyorum: Frene basmama rağmen bir şey olmuyor. Daha doğrusu pek bir şey olmuyor!

Karbon diskler henüz performans sıcaklığına ulaşmadığından fren etkisi oldukça zayıf. Desensiz slicks lastikler de işlerini doğru yapabilmek için ısınmayı bekliyor. Bu sırada motorsa dizginleri boşanmış bir canavar gibi çalışıyor. Bu Renault gerçek bir güç makinesi.

Aerodinamik mühendisleri, bu otomobilin 270 km/s’den itibaren kendi ağırlığından daha fazla yere bastırma etkisi oluşturmasını sağ- lamışlar. Eğer bu bilgiler size fazla akademik geldiyse, daha basit bir örnekle açıklayalım: R.S. 01 asfalta, bir sakızın ayakkabınıza yapışması gibi yapışıyor. Sürüş sırasında her zaman beyninizin işleyebileceğinden daha hızlı oluyorsunuz. Sağ, sol, düz... R.S. 01 izinden hiçbir ödün vermiyor. İşin en güzel yanıysa, her şeyin sanki bir VW Golf ile alış-verişe gitmek kadar basit olması. ABS ve çekiş kontrol sistemi yarış otomobiline, deneyimsiz sürücülerin bile iyi tur zamanlarına imza atabilmelerini sağlayan özellikler kazandırıyor. Direksiyon ardında işi bilen biri oturduğundaysa R.S. 01, bir GT3 yarış otomobilinden bile daha hızlı olabiliyor.

Geriye fiyat konusu kaldı. R.S. 01’in Almanya fiyatı 353 bin 430 Euro. Trafiğe çıkma izni olmayan bir otomobil için çok yüksek. Ama kimse bu Renault’dan günlük kullanıma uyum sağlamasını beklemiyor zaten!

R.S. 01 ile piste çıkma izni için eksiksiz bir yarış kıyafeti giymek şart.

Captain Future: Kokpit sadece en gerekli şeylere indirgenmiş, direksiyon Playstation’ı hatırlatıyor.

Mesai başlasın: R.S. 01 ile ilk test sürüşüne sabahın 9’unda çıktım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.