Sadece ismi farklı

Lüks SUV GL’yi GLS’ye dönüştürmek için yeni teknolojiler ve biraz kozmetik yeterli olmuş.

Auto Show - - EDİTÖR -

İşin özü belli: “Yeni” GLS aslında makyajlı bir GL’den başka bir şey değil, GL ise uzatılmış bir GLE’den ibaret. İsim değişimi sırasında uygulanan makyajla birlikte, dış tasarımı biraz daha çekici hale getirilirken, iç mekanda neredeyse her şey aynı kalmış. Ancak kumanda mantığı elden geçirilerek iyileştirilmiş. Bastırma, çevirme, dokunma... GLS günümüz güncel modasına uygun hale getirilmiş.

Karoserin altında da bazı ayrıntılar iyileştirilmiş: Kar modu adlı özel bir moda sahip yeni sürüş programları, 9 ileri oranlı otomatik şanzıman, modern asistan ve modern bağlanabilirlik sistemleri… Tüm bunlar ve 7 koltuklu iç mekan, 5.13 m’lik asfalt gemisini büyükler dünyasının iddialı modellerinden biri haline getiriyor.

GLS, lüks bir SUV’un rahat sürüş karakterini aynen koruyor. Başka bir deyişle sportif sürüşler, bu 2.5 tonluk dev için uygun değil. Ancak bu eksikliğini mükemmele yakın yolculuk konforu ve etkileyici V6 dizel motoruyla kapatıyor. 258 HP’lik gücü ve 620 Nm’lik torkuyla GLS 350 d, hiçbir zaman zayıflık hissi vermiyor. Ayrıca 800 kg’lık taşıma kapasitesi de, 3.5 tonluk römork kapasitesi de gayet yüksek. Ancak tüm bu rahatlık ve lüks için GLS 350 d 4Matic’e Almanya’da 72 bin 800 Euro gibi yüksek bir bedel ödemek gerekiyor. Neticede yüksek fiyatlar da tipik bir Mercedes özelliği.

İç mekanda da neredeyse her şey aynı. Ancak asistan sistemler ve bağlanabilirlik konularında iyileştirmeler yapılmış.

GL’den GLS’ye dönüşürken bu mega SUV, biraz daha taze bir yüze ve tam LED farlara kavuştu.

Yüksek ağırlığı nedeniyle sportif kullanımları sevmiyor ama yolculuk konforu birinci sınıf.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.