Suzuki’nin yeni ufaklığı

Bu minik Japon doğrudan VW Polo’yu hedefliyor. En önemli silahıysa fiyatı.

Auto Show - - EDİTÖR -

Suzuki atakta! VW ile yaşadıkları boşanma savaşını sona erdiren Japon marka, önümüzdeki 5 yıl içinde 20 yeni model tanıtmayı planlıyor. Yeni Baleno bunların en ilginçlerinden biri olabilir. 2016’nın ilkbaharında piyasaya çıkacak olan Baleno’ya, Polo sınıfını karıştırma görevi verilmiş. Dört metrelik uzunluğuyla Baleno, direkt olarak Polo’nun (3.97 m) rotasında. 1.75 m’lik genişliğiyle kalabalık şehir trafiğinde rahatça hareket edebilecek olan Baleno’nun 1.47 m’lik yüksekliğiyse aydınlık ve ferah bir atmosfer sağlayacak.

Koltuklar biraz daha büyük ve biraz daha sert dolgulu olabilir, malzeme kalitesi biraz daha artabilir ama iç mekan genişlikleri küçük sınıf bir otomobil için kesinlikle uygun. Ayrıca Baleno’da 4 yetişkin rahatlıkla yolculuk edebiliyor. Tatil yolculuklarında ise Baleno, 355 lt’lik bagaj hacmiyle Polo’dan (290 lt) bir valiz daha fazlasını taşıyabiliyor.

Japon üretici Baleno’da yeni motorlara da yer verecek. Giriş modelinde görev yapan 1.2 lt’lik 4 silindirli motor 90 HP güç ve 120 Nm tork üretiyor. İsteğe bağlı olarak bu motor seçeneği, tüketimi 3.9 lt’ye düşüreceği iddia edilen yumuşak hibrid modülüyle (lityum-iyon akü ve marş-jeneratör üni- tesini içeriyor) kombine edilebilecek.

Konuğumuz olan 1.0 lt 111 HP’lik 3 silindirli motorsa, direkt olarak Polo 1.0 TSI’ı (110 HP) hedefliyor. Suzuki’nin motoru canlı ve başarılı bir makine. 2000-6000 d/d aralığında bu küçük motor, homojen bir güç dağılımı sunuyor ve sesiyle de beğeni topluyor. Ne yazık ki süspansiyondan bozuk zeminlerde vuruntu sesleri geliyor ve fazla sert hissettiriyor.

Donanım seviyesine baktığımızda da Baleno’nun, ligin büyüklerine yakın olduğunu görüyoruz. Otomatik fren sistemi ve radar destekli mesafe takip sistemi gibi asistanlar opsiyon listesinde yer alıyor. Günümüzün olmazsa olmazı olan akıllı telefonlarla bağlantı konusunda Baleno, Bluetooth sistemini kullanıyor. Ayrıca CarPlay ile iPhone’ların seçilmiş içerikleri de araca aktarılabiliyor.

Yeni Baleno’nun fiyatı Ocak ayı içinde açıklanacak. Ancak 90 HP’lik baz versiyonun Almanya fiyatının 12 bin Euro’nun altında olacağına kesin gözle bakılıyor. 111 HP’lik 3 silindirli versiyonlardaysa bu rakam 14-15 bin Euro aralığında olacak.

Arka sırada 2 metrelik meslektaşımız bile

oturabildi. Bagaj hacmi 355 HP.

optimum değil.

Kokpit modern ve derli toplu. Dokunmatik ekranlı navigasyonun grafikleri ve kullanımı

Japonya’nın Polo’su: Suzuki Baleno kesinlikle şık görünen bir ufaklık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.