başarılı bir yıl oldu

Ali Haydar Bozkurt, Hilux, Auris, Avensis gibi yenilenen modellerin yanı sıra Corolla modeliyle gelen başarıyla birlikte, 2015 için hedeflenen 50 bin adetlik satışa ulaştıklarını açıkladı.

Auto Show - - EDİTÖR -

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2015’te hedefledikleri 50 bin adetlik satışa ulaştıklarını, bu yıl da geçen yılki performansı devam ettireceklerini söyledi. Bozkurt ayrıca bu yıl pazara sunulacak Lexus markasıyla ilgili önemli bilgiler de verdi.

Auto SHOW: 2015 Toyota için Türkiye’de başarılı bir yıl oldu mu?

Ali Haydar BOZKURT:

Kesinlikle evet. 2015 yılına başlarken hedeflerimizi ve stratejilerimizi markamızın kendi satış rekorunu kırması yönünde belirlemiştik. 2015 Ocak – Kasım döneminde toplam pazar, yüzde 31 oranında büyürken, Toyota satışları aynı dönemde pazarın çok daha üstünde; yüzde 47 oranında artış gösterdi. Ve yılın sonunda hedefimiz olan 50 bin satış adedine ulaşmış olduk.

Geçen yıl yeni çıkan ürünler tüketici tarafında kabul gördü mü?

2015 yılında Auris ve Avensis modellerimiz makyajlanarak yenilendi ve müşterilerimiz tarafından beğeni ile karşılandı. Ekim ayında pazara sunduğumuz, SUV konforunu yüksek off-road yetenekleri ile buluşturan efsane pick-up modelimiz Hilux ise 2015 yılının en dikkat çeken modellerden biri oldu, gerek müşterilerimizden ge- rekse bayi ağımızdan çok büyük beğeni topladı. Ekim ayında ulaştığı yüksek satış adedi ile segmentinde, 2009 yılından bu yana 1 ayda en çok satılan pick-up olma başarısını gösterdi.

Satışın yanı sıra, marka ve ürün imajını geliştirme açısından 2015’te hangi Toyota modeli ana oyuncu oldu?

2015 yılında bir ürüne odaklanmak yerine daha çok devrim niteliğinde bir yenilik olan hibrit teknolojisine ağırlık verdik. Toyota olarak öncüsü olduğumuz ve bugün dünyada 8 milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih edilen hibrit teknolojisini ülkemizde de yaygınlaştırmak amacıyla 360 derece pazarlama faaliyetleri gösterdik. Ürün gamımızda bulunan Yaris Hybrid modelimizin satışlarında dikkat çekici bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Ayrıca Corolla modelimizin başarılı grafiği 2015 yılında da devam etti.

2016 içerisinde gelecek yeni modelleriniz hangileri?

Toyota, 2016 yılında da her zamanki kalite ve dayanıklılığın yanı sıra, daha çok heyecan veren ve çekici görünüme sahip modelleri ile çok daha geniş kitlelerin öncelikli tercihi olacaktır. 2016 yılı için bizi heyecanlandıran bir diğer gelişme ise Lexus markasının satışlarına Ocak ayından itibaren Maslak’taki showroom’da başlayacak olmamız. Lexus’un lüks modellerden oluşan ürün gamı ve geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yeni RX modeli artık Türkiye’de de satılmaya başlanacak.

Lexus markası nasıl konumlanacak?

Lexus Türkiye satışlarının başlamasıyla birlikte kendi segmentinde ürün ve hizmet anlayışıyla lükse yeni bir tanım getirecek. Premium otomobil pazarında “müşteri odaklılık” kavramını yeniden tanımlayan Lexus, Türkiye’de yeni bir dönemin öncülüğünü üstlenecek. Kişiye özel bir misafirperverlik anlayışının karşılık bulduğu “Omotenashi” felsefesi ile Lexus Müşteri Deneyimini müşterilerimize otomobil alırken, kullanırken ve sonrasında da yaşatacağız.

Lexus için satış hedefleri nedir?

2016 yılında 250 adetlik satışa ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1000 adet olarak belirlediğimiz hedefimizin aslında alçakgönüllü bir rakam olduğunu, bunun 5 yıldan daha kısa bir sürede gerçekleşeceğine inanıyoruz. Lexus showroomunda IS, GS, LS, NX, RX ve RC modelleri satışa sunulacak.

Pazar yüzde 31 büyürken, Toyota satışları pazarın çok daha üstünde; yüzde 47 oranında arttı ve yılın sonunda hedefimiz olan 50 bin satış adedine ulaşmış olduk.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış

A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt.

SUV konforunu arazi performansıyla harmanlayan Hilux önemli bir başarıya imza attı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.