Dizginsiz performans

Amerikalılar için her şeyin büyüğü ve güçlüsü hala daha iyi. 649 HP’lik Cadillac CTS-V de bunun açık bir kanıtı.

Auto Show - - EDİTÖR -

American way of drive... Okyanus ötesinin özellikle devasa asfalt gemilerini ve kaslı otomobillerini çok seviyoruz. Yeni Cadil- lac CTS-V ise bu iki grubun arasında bir yerlerde konumlanıyor. Yani her iki türden de bir şeyler sunuyor.

Bu 5 m’lik Amerikan gemisinin ra- dara yakalanmayan savaş uçaklarının stilindeki ön kaputunun altında 6.2 lt’lik bir V8 görev yapıyor. 649 HP’lik güç ve 855 Nm’lik torkuyla bu makine, her şart

altında asfaltı kazıyabiliyor. Şu anda bu sınıfta daha fazlasını sunan bir otomobil yok. Hatta RS 6, M4 ve E 63 AMG gibi lüks Alman güç canavarları bile bu Cadillac’ın yanında munis kediler gibi duruyor.

Cadillac, eski motor üretim tekniklerini en modern teknolojilerle harika bir şekilde harmanlamış. Motorun temelini “small block” olarak adlandırılan ve GM’in 1955’ten bu yana ürettiği LT4 adlı 2 supaplı makine oluşturuyor. Diğer tarafta ise mühendisler, direkt enjeksiyon, silindir kapatma ve en yeni nesil Eaton-TVS kompresör kullanarak cehennemi bir yüksek performans makinesi yaratmışlar. Kompresör Alman rakiplerinin kullandığı turboların aksine, gecikmesiz ve neredeyse patlama şeklinde artan bir güç sağlıyor. Tüm bunlara V8’lerin o karanlık sesleriyle sinirli bir müzik eşlik ediyor. Kalkıştan 3.7 sn sonra ibre 100 rakamının üzerinden geçerken, 8 ileri oranlı şanzımanın vites değişim hızı DSG şanzımanları aratmıyor. Sürtünme kuvvetleriyle motor gücü arasındaki dengenin bulunduğu hızsa 320 km/s! Alman rakiplerin nefesi ise çok daha erken kesiliyor.

CTS’in 98 bin 500 Euro fiyatlı V versiyonunda mühendisler, süspansiyonu hatırı sayılır derecede sertleştirirken, Michelin’in yüksek performans lastiklerini (önde 265/35, arkada 295/30 ZR 19) kullanmışlar. Önde 6, arkada ise 4 kaliperli fren sistemi ve elektronik diferansiyel kilidinin yardımıyla araç, sıra dışı performans rakamlarına imza atıyor. İyi dengelenmiş ZF servo direksiyon sayesinde bu 5 m’lik sedan, virajları rahat ve hassas bir şekilde alıyor. Limitler zorlandığındaysa CTS, ağırbaşlı ve kontrol edilebilir driftlerle tepki veriyor.

Kokpit gayet okunaklı ve iç mekan da oldukça şık olmasına rağmen, kalite hissi Almanların gerisinde. CUE adlı bilgi-eğlence sisteminin kullanımı çok basit değil: Düğme ile yapılan sürüş modu seçimleri biraz karmaşık, geri görüş kamerasının görüntüleri basit... Diğer taraftan direksiyondaki magnezyum vites kolları çok kaliteli görünüyor. Bardak tutucunun kapağının elektrikli bir sistemle açılıp kapanması da dikkat çekici. Neticede bu da American way of drive!

Kokpit sportif bir tasarıma sahip. Devir sayacı ortada. Hız dijital göstergeden takip ediliyor. Maksimum hız 320 km/s. Büyük kapak nedeniyle 6.2 lt’lik V8’in az bir kısmı görülebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.