BÜYÜK KAYIP

Auto Show - - EDİTÖR - Yayın Yönetmeni HIRANT KASAPOĞLU hkasapoglu@doganburda.com

Dergimiz yayına hazırlandığı günlerde çok üzücü bir haber aldık. Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Öncelikle ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı ve sonsuz sabırlar diliyoruz.

Hem ülkemiz, hem de otomotiv sektörü açısından çok büyük bir kayıp yaşadık. Sayın Mustafa V. Koç’la ilk olarak 1991’de, Ali Başakıncı ve Ali Ersin’le birlikte kurulan Ford Mobil Ralli takımının basın toplantısında tanışmıştım. O dönemde de, yani henüz holding yönetiminde değilken de, bir ralli takımının pilotu ve Koç ailesinin bir ferdi olarak, mütevaziliği ve beyefendiliğiyle kamuoyunun büyük takdirlerini kazanmıştı. Daha sonrasında yarış takımının, Ford Sierra araçlarla almaya başladıkları sportif başarılar da, Mustafa Bey’in otomobillere ve otomotiv endüstrisine olan ilgisini ve yeteneğini ortaya koyuyordu.

İlerleyen yıllarda Koç Holding’deki artan sorumluluklarla birlikte Mustafa Bey çok önemli otomobil projelerine de imza atmıştı. Son eseri de, aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tofaş’ın ve Türk otomotiv endüstrisinin gurur kaynağı olan Fiat Egea projesiydi. Auto Best 2015 ödülünü de kazanan Fiat Egea, aynı zamanda Koç Holding Otomotiv Grubu’na da Company Best 2015 ödülünü getirmişti. Hatta bu ödüller Şubat ortasında İtalya’da yapılacak olan ödül töreninde kendisine sunulacaktı. Eminiz ki, eğer vakti olsaydı, Türk otomotiv endüstrisine, tıpkı Egea gibi, çok önemli başka eserler de kazandıracaktı.

Türk otomotiv endüstrisi çok önemli bir değerini, çok erken yitirdi. Koç ailesine ve Koç camiasına başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.