SAFFET ÜÇÜNCÜ KİMDİR

Auto Show - - SÖYLEŞİ -

Ankara’da mühendislik fakültesini bitiren

Saffet Üçüncü, Tofaş’ın Bursa’daki üretim tesislerinde

birçok ürünün geliştirilmesinde görev aldı. Daha sonra ise Tofaş bünyesinde, Uno Cup, Tipo Cup, Palio Cup projelerini geliştirdi, Palio Super 1600 ralli aracını geliştirdi. 2004’te Doğuş Otomotiv’e transfer olan Üçüncü, Seat Cup projesini de yürüttü. Bir dönem Bursa’da lüks tekne

imalatıyla da ilgilenen Üçüncü,

uzun süredir NTV’deki 0-100 isimli otomobil programını hazırlıyor.

Biraz da “Saffet’in Garajı”ndan bahsedelim. Burası TV programını da konuk etmişti.

Bu garajın benim hayatımda önemli bir yeri var. 25 yıldır otomobil tutkumu yönelttiğim bir yer ve burada gördüğünüz her parçanın, her egzozun, her vidanın bende hatırası var. En sevdiğim otomobiller ve motosikletler de burada kendine yer buluyor.

TV programcılığı nasıl başladı?

Hiç aklımın ucundan bile geçmezdi. Büyük bir otomotiv firmasında yöneticiyken, dost ortamında yaptığımız heyecanlı otomobil sohbetlerine, aynı grubun TV bölümünün yöneticisi de katılıyordu. Bir gün bana, “Saffet, bu araç anlatımların çok keyifli. Bunları insanlara, geniş kitlelere ulaştırmamız lazım” dedi. Ben de daveti kıramayıp programa başlamış oldum ve bugünlere kadar geldik.

En beğenilen bölümler hangileri oldu?

Dünyanın farklı bölgelerinde yaptığımız çekimler izleyicilerden oldukça beğeni topluyor. Salt teknik bilgi verdiğimiz bölümler ise otomobil tutkunlarının ilgisini çekiyor. Motosikletlerle ilgili yaptığımız bölümler de çok ilgi çekiyor. Ülkemizde motosiklet aslında çok seviliyor. Ayrıca motosiklette iki dünya şampiyonu çıkartmış bir milletiz. Gurur duyuyoruz, göğsümüz kabarıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.