Küçük Newey iki basamak atladı...

Auto Show - - MOTORSPORLARI -

Red Bull’un patronu Christian Horner, takımların da insanlar gibi başarılarının kurbanı olabildiklerini; Mercedes ve Ferrari gibi takımların motor vermeyerek “Red Bull’u nasıl duvara toslatırız” diye tartışırlarken, mücadeleyi bırakamayacaklarını anlatan bir basın toplantısı yaptı. Honda’dan da motor tedarik edemeyen, Renault’la yola devam etmekten başka bir alternatifi kalmayan Red Bull’un sorunu, tasarım ve bütçe olarak güçlü bir takım olmaları nedeniyle, Mercedes ve Ferrari’nin kendisinden korkması oldu.

Red Bull yöneticilerinin de söylediği gibi çözüm; kuralların değiştirilmesi... Motorların ve güç ünitelerinin takımların başarısındaki rolü, neredeyse şasi ve pilot ikilisinin önüne geçerken ya motor faktörü zayıflatılacak kurallar geliştirilmeli ya da çoğu Formula 1 fanatiğinin itiraz edeceği tek motor tedarikçisi kuralına geçilmeli! Ben de karşıyım buna ama motor üreticisi takımların tekelinde olan keyifsiz yarışlar seyretmek istemiyorsak, bu düzenlemeleri maalesef desteklemek zorundayız!

Mercedes, pilotları da düşündü!

Mercedes ve Red Bull patronlarının, motor tedariki konusunda el sıkışmasını bozan en önemli unsur, Toto Wolff’ün takındığı muhalif tutumdu... Wolff hala doğru yaptığını ve takımını savunduğunu söylüyor. Sporun geleceğine zorluk çıkarmış olsa da, Mercedes takımının tutumu doğru; sonuçta amaç kazanmak. Motor nedeniyle güç dengelerinin bozulması, takımlar sıralamasını etkileyeceği kadar, pilotlar sıralamasını da etkileyecekti.

Konu aslında sadece motor tedariki ve buradan kazanılacak ya da kaybedilecek onlarca milyon Euro değil... Pilotları elde tutmak için ödenecek rakamlardan tutun da, sponsorların takımlar arasında yer değişikliği yapmalarına kadar yüzlerce milyon Euro’yu etkiliyor, bu Red Bull’un Mercedes motorsuzluk konusu...

Kolay mı Adrian Newey gibi bir dâhinin tahtasından çıkan araca motor vermeye cesaret etmek!

Paragöz Bernie Ecclestone’un Formula 1 rant sistemi de buna izin vermeyecekti zaten! Olan 2016’da, yine canımızı sıkacak kurallara oldu... Babası gibi azmi ve çalışkanlığıyla tanınan Harrison Newey; genç yaşına rağmen, geçen yıl BRDC F4’te yarıştıktan sonra, bu sezon için F3’e transfer oldu... Dünyanın en rekabetçi tek koltuklu motorsporu serisi F3’te, Van Amersfoort Racing takımının koltuğuna oturacak Newey; geçen sezon aynı takımı F4’te oldukça zorlamıştı...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.