SONUÇ

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Kullanım karakteri açısından sınıfındaki başarılı araçlardan biri olan Hilux, büyük ölçüleri olmasına rağmen iyi

bir performans sergiledi. Motor ve şanzıman uyumu

konusunda da başarılı olan Hilux, asfalt ve off-road kullanımlar sırasında ise başarılı bir sonuç çıkardı. Konfordan ödün vermemesi de günlük sürüşler için onu kullanışlı kılan

özelliklerinden. yumunu sağlayan aynalar ve kapı kolları estetik bir duruş sergiliyor. Güçlü yapısı ile dikkatleri üzerinde toplayan Toyota Hilux yerden yüksekliği ile SUV konforunu bizlere sunuyor. 6 ileri otomatik şanzıman ve 2.8 lt’lik dizel motorun uyumu yeterli ve araç için gerekli olan performansı sağlıyor. Özellikle Off-Road kabiliyetini test etmek için zorlu arazi şartlarında gerçekleştirdiğimiz fotoğraf çekimleri sırasında 4x4 High ve Low sürüş modlarının arazi kabiliyetine olan olumlu etkisini ve bunun sonuçlarını gördüm. Dik ve yumuşak zeminli yokuşlara tırmanarak çıkması somut örneklerinden bir tanesi. Performansına, ağırlığına ve büyük cüssesine rağmen sürüşlerimiz sırasında tespit ettiğimiz 9.3 lt/100 km’lik ortalama yakıt tüketimi yine Hilux’ın başarılı sonuçlarından.

Toyota Hilux’ın Türkiye satış fiyatları 2,4 lt ve 4x2 versiyonda 76.900 TL’den başlıyor. Bizim test sürüşlerinde kullandığımız, 2.8 lt, 4x4 ve otomatik vitesli Hi-Cruiser modelinin fiyatı ise 116.900 TL’den başlıyor. Bir ticari aracın, 120.000 TL’ye yaklaşan fiyat etiketi taşıması, bence bu aracın eksi yönünü oluşturuyor. Fiyatın daha makul olmasını beklerdik.

Keskin bakışlı far tasarımı çok yakışmış ve

karakterini yansıtmış.

Sürüş kabiliyeti her zeminde tüm ihtiyaçları karşıladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.