SONUÇ

LARS BUSEMANN

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL -

Liftbackleri andıran arka tasarıma ve spor otomobilleri aratmayan performansa sahip bir SUV üretmek kimin aklına gelirdi ki? 2007 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktığında BMW X6 için birçok insan bu soruyu sormuştu. Çünkü konsepti oldukça garipti: Güncel X5’i al, bir stationın pratik arka kısmını ekle, burayı uzatıp liftback’e dönüştür ve böylece yepyeni bir araç türü oluştur. Yeni türün ismini ise SAC (Sport Activity Coupe) koy. Aslına bakılırsa bu karoser türünü ilk deneyen BMW değil, 2006 yılında piyasaya çıkan bir liftback-SUV olan Actyon (ancak buradaki adı SUC, yani Sports Utility Coupe’ydi) ile SsangYong’du.

Her yerinden “ben güçlüyüm” mesajları yayan X6 bir şekilde beğenildi ve dünya çapında 260 bin adetli satış rakamlarına ulaştı. Bu da Mercedes’in, X6’nın konseptini aynen kopyalayarak GLE Coupe’yi üretmesi için yeterli oldu. Sonuç olarak X6 başarılı bir model. Peki ama trendleri takip eden ikinci el müşterileri için de uygun bir seçenek mi?

Diğer taraftan ikinci el müşterileri, BMW’lerin fiyatlarının sıfır kilometrede olduğu gibi ikinci elde de gayet yüksek olduğunu unutmamalı: 2008 modellerde fiyatlar 180 bin TL seviyesinden başlıyor ve bunların arasında 100 bin km’nin altında yol yapmış versiyonlar bulmak çok zor. Ancak bu yüksek bedelin karşılığında müşteriler, X5’in güvenilir teknolojilerine de sahip oluyor.

X6’daki bazı kronik sorunları BMW, üç geri çağırma ile giderdi. Çok yol yapanlar için en doğru seçenekler dizel motorlu versiyonlar olacaktır. Haberimize konuk ettiğimiz X6 xDrive 30d, 2.2 tonluk yüksek ağırlığa, 245 HP güce ve 4x4 sistemine sahip bir araç için gayet mantıklı bir tüketim rakamına imza atıyor: 8.6 lt/100 km. Bizim önerimiz, Nisan 2010 tarihinden sonra üretilen 30d modelleri X6’da garip olan tek şey tasarım. Sürüş

özellikleri ve güvenilirlik seviyesi

gayet iyi. Zayıflıklarınıysa diğer performanslı SUV’larla paylaşıyor: Erken aşınan lastikler,

frenler ve süspansiyon. Tamirat ücretleri de yüksek. olacaktır. Çünkü bu tarihte, ZF’in 8 ileri otomatik şanzımanıyla mükemmel bir uyum içinde çalışan N57 fabrika kodlu yeni 6 silindirli motorlar aileye katılmıştı.

Bir SUV için alışılmadık derecede atak olan sürüş özellikleri de bu X6’nın güçlü yönleri arasında. 8 silindirli benzinli motorlar bu karakterle çok iyi uyum sağlayarak, spor otomobilleri aratmayan performans değerleri sağlıyor. Örneğin 407 HP’lik xDrive 50i, 0-100 km/s hızlanmayı sadece 5.4 sn’de gerçekleştiriyor. Diğer taraftan bu SUV’la 15 lt’nin altında günlük kullanım ortalaması yakalamak çok zor.

2009-2011 yılları arasında üretilen Hibrid versiyon X6 ActiveHybrid (ülkemizde yok) bile 13.3 lt’lik bir test tüketimine imza atmıştı.

Sonuç olarak günlük kullanım için en uygun dengeyi dizel motorlar sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.