Hamburger

Auto Show - - MEKAN -

Üniversitesi’ne dil ve lisans eğitimi için gitmiştim. Oradan 500’den fazla Türk’le karşılaşınca ailemle konuşarak, rotayı İngiltere Cambridge’e çevirdim. Yaklaşık altı yıllık dil ve işletme eğitimimi bitirdikten sonra, 2002 de kesin dönüş yaptım. Döndüğümde iş imkanlarını değerlendirmeye çalışsam da, İstanbul’da istediğim şartları yaka- layamadım.

Adapazarı’nın ne kadar hızlı geliştiğini ve yeni sanayi bölgesi olduğunu yakından biliyordum. Bu şehrin gelişiminde daha etkin bir rol alabileceğimi düşünerek, üniversiteli gençlere ve genç ailelere günümüz modern restoran biçimleri ile hizmet vermeyi uygun buldum.

Benzin serüveni nasıl başladı

Benzin serüveni benim için 2010 yılında yaratıcısı Ali Cenkoğlu’yla tanışmamla başladı. Kendisinin yarattığı bu tarz hoşuma gitti. Mekanda, insanlık tarihinin tüm sanatsal ve mekanik tarihinin önemli anları, müşterilerle paylaşılıyor. Fotoğraf, maket, gerçek parçalar, posterler, ürünler bunun için. %80 i arzu ettiğiniz bölgesinden orta yağlı olmak kaydıyla dinlenmiş dana eti %20 si en az birgün dinlendirilmiş kuzu kaburga eti Tuz Karabiber Kimyon Ekmek içi İsteğe bağlı olarak soğan,sarmsak eklenebilinir Su koyulmaması rica olunur Burger köfte harcını yaklaşık 15 dkk mikser yardımı ile orta yumuşak kıvam alana ve malzemelerin karıştığına emin oldukdan sonra harcımızı olduğu gibi kapalı bir kap içinde +4 derecede 6 ila 8 saat dinlendirdikten sonra istediğiniz gramajda şekil vererek hazırlıyoruz. Köftenin özellikle suyunu salmaması veya hemen yanmaması için orta ateşte ızgara kızgınken pişirlmesi tercih sebebidir. Burgerin içindeki diğer unsurlar her ne kadar işletmemizde marul yaprağı, turşu, karamelize soğan gibi ürünlerle sunulsada tercih kişiye özeldir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.