Bentley Bentayga

Auto Show - - TTB -

Motor: W12, biturbo, önde uzunlamasına; Motor hacmi: 5960 cc; Maks. güç: 608 HP-5000 d/d; Maks. tork: 900 Nm-1350 d/d; Maks. hız: 301 km/s; 0-100 km/s: 4.1 sn; Güç aktarımı: 4x4, 8 ileri otomatik şanzıman; U/G/Y: 5141/1998/1742mm; Bagaj hacmi: 430 lt; Boş ağırlık: 2422 kg; Tüketim: 13.1 lt/100 km; CO : 296 gr/km

Özellikle de konu SUV’lardaki lüks olduğunda. Mercedes direkt görsel karşılaştırmada neredeyse “vasat” görünüyor. Hem de boyutları en az iki İngiliz rakibi kadar büyük olmasına rağmen. Mercedes’in içine geçiyor ve ilk anda kendimizi iyi hissediyoruz. Konfor, iç mekan genişlikleri, rahatlık, işçilik kalitesi... Her şey işte böyle olmalı. Orta konsolun bazı kısımları eski C Serisi’nden alınmış olsa da GLS’de, nesnellik konusunda eleştirilecek bir şey bulmak imkansız.

Sıra Bentley’de. Tipik bir marka özelliği olan bombeli kokpit, elde dikilmiş deri döşemeler, elde cilalanmış ahşap ve yekpare metalden tıraşlanmış gibi hissettiren kalorifer ızgaralarıyla muhteşem bir hava veriyor.

Şimdi son adayımız Range Rover’dayız. Ancak arka sırada değil. İkinci koltuk sırasında test aracımız, gerçekten krallara layık bir lüks sunuyor: Abartılı genişlikler, kuzu derisi zemin halıları, ayarlanabilir tekli koltuklar, şampanya soğutucusu, havalandırmalı, masajlı ve deri kaplı koltuklar, elektrikli açılır piknik masaları... Vay!

Lüks içinde yüzen arka koltuk yolcuları hiçbir şeyin eksikliğini hissetmezken, aracı bizzat kullanmak isteyenler için durum biraz farklı. Tabi ki bu Range dikkat çekici bir arazi kabiliyeti ve yeterlinin çok ötesinde güce sahip. Kompresörlü motorun 550 HP’lik gücü, 2.7 tonluk aracı 5.5 sn’de 100 km/s’ye ulaştırıyor. Ancak bu keyif sadece düz gidildiği sürece geçerli. Yumuşak çalışan ve çok az geri bildirim yapan direksiyona bir de güçlü karoser sallantıları de eklenince Range’in, dinamik viraj avları için pek de uygun olmadığı ortaya çıkıyor.

Hızlanma keyfi Mercedes’de de sınırlı. Direksiyon daha direkt ve (opsiyonel) salınım dengeleme sistemi dinamik kullanım arzusu uyandırsa da, çok erken ve sert müdahalelerde bulunan ESP keyfi tırpanlıyor. Neyse ki 1750 d/d’den itibaren abartılı bir çekiş sağlayan V8 ve hızlı vites değiştiren 9 ileri otomatik şanzıman keyif vermeye devam ediyor.

Burada daha fazlasını sadece Bentayga sunabiliyor. Hem de her konuda daha fazlasını. Daha fazla silindir, daha fazla güç, daha fazla tutunma ve tabi ki daha fazla canlılık... W12 motor yüksek beklentileri olan test pilotlarına rölantinin hemen üzerinde beklentilerinin çok ötesinde bir çekiş gücü sunuyor ve onları vücuda eldiven gibi oturan koltuğa yapıştırıyor. Bunu yaparken GLS ve Range’in iç dikiz aynasında bir anda küçük birer

Bentley’in arka koltuk sırası lüks ama abartılı değil. Solda: Klima, koltuk ısıtıcıları ve eğlence sistemlerinin kontrolleri.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.