Range Rover Evoque Cabrio Si4

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

de herkesi kendisine baktırıyor: Range Rover Coupe’nin omuz hizasından mükemmel bir şekilde kesilmesiyle yaratılan bu araç, günümüzün SUV-coupelerinin mantıksızlığını zirveye taşıyor. Altta heybetli bir arazi aracı, üzerinde elektrikli bir kumaş tavan... Nedir bu şimdi? Bunun iki cevabı var: İnsanlar bu aracı ya absürt ya da muhteşem buluyor. Ancak testler ve tanıtımlar sırasında Monaco, Hamburg ve tabi ki Torbole’deki izlenimlerimize göre “muhteşem” yorumu daha ağır basıyor. Yorumlar ne olursa olsun bu Range Rover’ın, günümüzün insanları en fazla kutuplaştıran ve kendisine en fazla baktıran aracı olduğu kesin. Aynı şeyi ilk kez piyasaya çıktığında açılır metal tavanıyla Mercedes SLK da yapmıştı.

Jeep Wrangler’dan (soft-top bir modeldi) bu yana Julia, bu kadar yüksek bir üstü açık araçta oturmamış. Neticede bu araç da klasik cabrio tanımına pek uymuyor. Tamam, arka koltuklarda sunulan iç mekan genişlikleri standart cabriolar gibi kısıtlı. Yani insanlar ikinci sırada pek rahat edemiyor. Ancak yüksek omuz çizgisi nedeniyle Range’in arka koltuk yolcuları neredeyse ortadan kayboluyor. “Kullanışlı” kesinlikle bambaşka bir tanım!

Diğer taraftan rüzgar buna hiç aldırış etmiyor ve asfalttan bir kat yukarıda da çekiciliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Camlar da açıldığında iç mekanda Britanya’nın o harika tarzını yaşamaya başlıyorsunuz. Burada S Serisi’ndeki gibi saçlarınızın bozulmasını engelleyecek türbülans önleme sistemleri yok. Bunun yerine basit bir rüzgarlıktan veya taç gibi Motor: Sıralı 4, turbo, önde enlemesine; Motor hacmi: 1999 cc; Maks. güç: 240 HP-5800 d/d; Maks. tork: 340 Nm-1750 d/d; Maks. hız: 209 km/s; 0-100 km/s: 8.6 sn; Güç aktarımı: 4x4, 9 ileri otomatik şanzıman; Yakıt deposu: 54 lt; U/G/Y: 4370/1985/1609 mm; Bagaj hacmi: 251 lt; Boş ağırlık: 1855 kg; Tüketim: 8.6 lt/100 km; CO : 201 gr/km

Yüksek oturma pozisyonu ilginç bir his. Julia’ya göre bu araç yeni bir trend oluşturacak: SUVcabrioları daha sık görmeye başlayacağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.