BMW R 1200 GS TEST NOTLARI

Auto Show - - MOTOSİKLET -

aynı sevdaya sahip birçok insanın bir araya geldiği sosyal bir aksiyon...

Daha önce Kemer, Marmaris, İzmir gibi lokasyonlar seçilmiş. Bu sene rota Dalaman Sarıgerme... Akdeniz’in lacivert sularının yanında yol yapma şansına kavuşmadan önce, herşey böyle pespembe olmayacak tabi; kamyonlar, bölünmüş yol çalışmaları, doğanın kalbindeki cansıkıcı inşaatlar, şantiyeler de hayatımızın bir parçası olacak.

Yol öncesi ailevi vaziyet

Dört gün sürecek seyahatin startını vermeden önce bir konu daha var değinmemiz gereken. Biricik eşim Selen’i de götürme kararı verdim (Dört gün 19 Mayıs tatili, istersen verme!). Lakin o da şimdiye kadar hiç uzun yol motosiklet yolculuğu yapmadı; yani terminolojik ifadeyle “artçı” olmadı. İşin ucunda güzel bir yolculuk, Dalaman’da deniz sezonunu açma, ayrıca aktiviteler var. Hal 1200 GS gerçekten kalıbının motoru değil, bir dakika yanlış anlaşılmasın; böyle cüsseye bu hafiflik pes! Yavaş sürüşlerde, trafikte sanki scooter kullanıyorsun... Motosikletin 1200 cc’lik boksör motorunun 125 HP gücünün yanında, 125 Nm’lik torkuyla uzun yolda otomatik şanzımanlı gibi sürülebiliyor. 6’ncı vites 1500’de devir bas, yürüyor... Alt devirler gerçekten çok etkileyici, bu devirlerde hız yüksek bile olsa esneklik kendini gösteriyor. Bu ciddi bir sürüş konforu. 1500 devirlerden başlayan güç 8000’lere kadar akıcı ve istikrarlı bir şekilde kendini gösteriyor. böyleyken “Hayır” demiyor ama biraz stres yüklendiği yüzünden belli. Bu durum beni de etkiliyor tabi, şimdi olur da hoşlanmazsa, yolculuk sorunlu hale gelebilir. Neyse korktuğum başıma gelmiyor ve Selen daha 100 km olmadan “Ya şu kaska telefonun müziğini nasıl bağlıyorduk?” sorusuyla zehrin kanına keyif verici bir şekilde karıştığını ifşa ediyor. Ve tabi ben de rahatlayarak daha lezzetli gaz açıyorum...

Selen kadar olmasa da, bir diğer önemli partnerim malum motosiklet. Altımda BMW R 1200 GS var, nam-ı diğer “Enduroların şahı”. İfadedeki samimiyetime bu turda ulaşmadım. Daha önce de kullanmışlığım var. Ama ilk defa uzun yolda kullanıyorum. En son söyleyeceğimi şimdi söyleyeyim. Yaklaşık 650 km yol aştık ilk günün sonunda ve ben otele geldiğimizde hiç yorgunluk hissetmiyordum. Otomobille gitsem yorulurdum, bunu biliyorum.

Yola çıkıyoruz

Sabah Yenikapı iskelesinde 07:30

Sürüşte olduğumuz için canım levreği Fanta’yla mundar ettik mecburen.

Bir tarafınıza denizi alıp yol yapmanın keyfine diyecek yok.

Sürüşler kimi zaman akşam saatlerine kadar sürdü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.