SONUÇ

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Seat Ateca, ileri teknoloji kullanan bir otomobil. İç mekanda 8 seçenekli ortam aydınlatıcıları, trafik Sürüş Asistanı, arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, Park asistanı, 8 inç dokunmatik ekranı gibi daha birçok yeni malzeme Seat Ateca’yı innovatif bir ürün yapıyor. Tüm bunlar, özellikle iç mekanda son derece kaliteli bir işçilikle birleşerek gerçekten hoş bir kokpitte zevkli bir sürüş yapmanızı sağlıyor. Henüz satış fiyatları belli olmasa da Qashqai ile rekabet edebilecek bir fiyat politikası takip edileceğini tahmin ediyorum. Ateca Türkiye pazarına Kasım ayından itibaren (ilk etapta 1.0 TFSI 115 HP, 1.4 TFSI 150 HP, 1.6 TDi 115 HP motorlarla) gelecek. Tüm motorlarla birlikte 6 ileri manuel veya 7 ileri otomatik şanzıman seçeneği alınabilecek. yayalara da tepki verebiliyor.

Çevresel Görüş Sistemi (Top View Camera): Ön ızgara, arka tampon ve her iki dış aynada bulunan dört kameranın sağladığı kuş bakışı görüntü dar alanlarda park etmeyi kolaylaştırıyor.

Park Asistanı 3.0: Bu son sürüm, her durumda stressiz park etmeyi mümkün kılıyor. Hem paralel hem de dik park etmeyi destekleyen sistem, küçük park alanlarını kullanabiliyor, en iyi rotayı hesaplıyor, direksiyonu kendisi yönetiyor ve engellere karşı uyarıyor.

Ateca’nın, tümü turbo destekli, birçok motor seçeneği bulunuyor. Giriş seviyesi benzinli motor 115 HP beygir güce sahip 1.0 TSI. 1.4 TSI ise, aktif silindir teknolojisi ile geliyor ve 150 HP güç üretiyor. Bu motorların 100 km’deki ortalama yakıt tüketim verileri 5,2 ile 6,1 litre, emisyon değerleri ise km’de 119 ile 141 gram arasında değişiyor. 150 HP’ye sahip TSI motorlarda DSG ve 4Drive seçenekleri de sunuluyor. Dizel seçeneklerse 115 HP’lik 1.6 TDI ve 190 HP’lik 2.0 TDI. Tüketim değerleri, 100 kilometrede 4,2 ile 5 lt olarak açıklanıyor. 190 HP’lik TDI motorda ise DSG ve 4Drive standart olarak geliyor.

Seat, yeni 4x4 sisteminde hidrolik işletmeli ve elektronik kontrollü, beşinci nesil bir Haldex kavrama kullanıyor.

Sürüş izlenimi

Barcelona sokaklarında test ettiğim Ateca, geniş iç hacmine uygun yumuşak dolgulu koltuklarıyla rahat ettirdi. Yüksek kokpit ön görüşü biraz kısıtlasa da genel görüş özellikleri gayet iyi. Yardımcı olsun diye bir de çevresel görüş sağlayan kamera sistemiyle donatılan Ateca en çok da tehlikeyi sezebilmesiyle sizi şaşırtıyor. Öndeki araç fren yaptığında sizin Ateca’nız da fren yapıyor, kör noktalarda uyarılar veriyor, öndeki aracın hızına uygun olarak şerit içinde kalarak takibe başlıyor ve sürücü asistan sistemleri buna benzer birçok iş yapabiliyor. Test aracımızın 2.0 TDI motoru gücü ve sessizliği ile de öne çıkıyordu…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.