BMW X4 xDrive20i

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Motor: 4 silindir, turbo, önde uzunlamasına; Motor hacmi: 1997 cc; Maks. güç: 184 HP-5000 d/d; Maks. tork: 270 Nm-1250 d/d; Maks. hız: 212 km/s; 0-100 km/s: 8.1 sn; Güç aktarımı: 4x4, 8 ileri otomatik otomatik şanzıman; Yakıt deposu: 67 lt; U/G/Y: 4671/2089/1624 mm; Bagaj hacmi: 500-1400 lt; Boş ağırlık: 1815 kg; Tüketim: 7.2 lt/100 km; CO : 168 gr/km alçak. GLC’nin yükleme eşiğiyse fazla yüksek kalıyor ve kullanımı zorlaştırıyor.

Kullanılan ileri teknolojiler ve alçak profilli lastiklerle mühendisler, GLC Coupe ve X4’ün yüksek ağırlık merkezlerinin getirdiği dezavantajları ortadan kaldırabilmişler. Her iki aracın da en zayıf güce (211 HP ve 184 HP) ve 2.0 lt’lik benzinli motora sahip versiyonlarında bile 4 tekerlekten çekiş sistemi ve otomatik şanzıman standart olarak yer alıyor. Bu sayede iki araç da hem kalkışlarda hem de virajlarda her zaman yeterli tutunma kabiliyetini sunabiliyor. Bunun dışında Mercedes, direkt direksiyonu (16.1 yerine 15.1 oranlı) ve 15 mm alçaltılmış spor süspansiyonu, baz modelden itibaren standart olarak sunuyor. Bu da ağırlık merkezini daha da aşağı çekiyor. Peki ya sonuç? Eh! Standart GLC’den biraz daha kıvrak!

Adaptif amortisörler (opsiyonel) iki modelin de karoser salınımlarını engelliyor. Her şeye rağmen fizik kuralları her zaman geçerli: 1.9 tonluk kütle ön tekerlekleri üzerinde viraj dışına çıkmak istiyor. Yani iki dev de, 4 Serisi ya da C Coupe’nin dinamizmine asla ulaşamıyor.

Sonuç olarak ikilinin şov kabiliyetleri virajlarda değil, hızlı düz yollarda belirginleşiyor. Bunun için gerekli dinamizmiyse tamamen farklı karakterlere sahip turbo benzinli motorlar sağlıyor. Turbo sistemleri rölantinin hemen üzerinden itibaren gayet yüksek tork rakamlarına imza atıyor. Bu da GLC örneğindeki gibi 7.3 sn’lik 0-100 km/s başarılı hızlanma değerleri anlamına geliyor.

Peki ya motor sesleri? X4’ün sesleri BMW’ye göre biraz fazla ağırbaşlı kalırken, Mercedes’in spor egzoz sistemi (opsiyonel) en azından iç mekanda sportif tınılar duyulmasını sağlıyor. Dizellerin tok sesleri ve daha yüksek torkları, araçların genel karakterleriyle daha uyumlu olabilirdi. Ya da 6 silindirli büyük dizeller: Mercedes ilerleyen zamanlarda sıralı 6 silindirli 258 HP’lik bir dizel seçeneği de sunacak. BMW ise şimdiden bu seçeneği sunuyor: 313 HP’lik X4 35d.

Tarzları birbirine gayet yakın olmasına rağmen bu premium ikilinin sürüş karakterleri tamamen farklı. X4’ün spor koltukları yolcularını daha iyi kavrıyor ve 8 ileri otomatik şanzıman her zaman sarsıntısız çalışıyor. Mercedes’in 9 ileri oranlı otomatiğiyse arada bir sarsıntılı vites değiştiriyor. Ayrıca Mercedes’in fiyatı da her zaman olduğu gibi daha yüksek: GLC’den 5 bin Euro, X4’ten ise 945 Euro daha fazla. Ancak bu farka, daha büyük (7 inç) olan bir ekran, çarpışma uyarısı ve elmas süslü ızgara dahil. Kısa bir süre sonra Mercedes, daha uygun fiyatlı yeni bir baz model daha piyasaya çıkaracak: 200d. Müşterilerin yeni baz modelin sadece arkadan itişli olmasına nasıl tepki vereceklerini ise zaman gösterecek.

iDrive, piyasadaki en iyi kumanda düğmesi X4’ün yüksekliğini görsel olarak gizleyebilmek için mühendisler, birkaç ütü izi kullanmış.

olarak görülüyor.

Yeterli baş mesafesi için koltuklar alçak tutulmuş. Bu da bacaklarınızı kurbağalar gibi katlayarak oturmayı gerektiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.