SONUÇ

HIRANT KASAPOĞLU

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

var. Şehir içi sürüşlerde, kasis ve çukur geçişlerinde oldukça konfor sağlayan yumuşak süspansiyon, iş yüksek sürat, yol tutuş, rüzgardan etkilenme, stabilite ve panik frenleme olduğunda ise handikap yaratıyor. Fren sisteminde önlerde disk, arkada ise kampanalar var, bunun yanı sıra ESP ve ABS çok uzun yıllardan beri (yasal zorunluluktan çok öncesinde), tüm Smart modellerinde standart olarak sunuluyor.

90 HP’lik güçlü motorun 1025 kg’lık araca sağladığı esneklik de şehir içi sürüşler için yeter düzeyde. 0-100 km/s hızlanma değeri 11,9 sn. Tüm Smart modellerinde 6 ileri oranlı Twinamic isimli otomatik şanzımanlar yer alıyor. Sport ve Eco sürüş modu bulunan Twinamic şanzıman, bazen sarsıntılı geçişlere neden oluyor, şanzımana manuel olarak kumanda etmek de mümkün. Bu arada Eco modunu da seçseniz, üretici tarafından açıklanan 4.2 lt/100 km’ik karma tüketim değerine ulaşmanız, hele de İstanbul trafik şartlarında, neredeyse imkansız. Trafik şartları demişken, arkadan itiş sisteminden dolayı, ön taşıyıcılarda çekiş sağlayan akslar yok. Bu nedenle de direksiyon simidinin turu çok fazla, bu sayede manevra kabiliyeti çok iyi, aracın dönüş çapı 8,65 m. Herhalde bundan daha iyi manevra yapabilen bir tek Smart Fortwo vardır (dönüş çapı 6,95 m).

Smart Fourfor’un fiyatı 64.300 TL’den başlıyor. Turbo modelde fiyat 71.700 TL. Test otomobilimizin fiyatı ise ek donanımlarla birlikte 73.300 TL. Bu fiyata küçük sınıfta daha fazla özellikler sunan, daha büyük otomobiller bulmak mümkün. Smart Forfour şehir için düşünülmüş bir konsept. 5 kapılı, 4 koltuklu olması, 2 kişilik Smart Fortwo’nun bazı dezavantajlarının önüne geçiyor, kullanımda esneklik sağlıyor. Öte yandan Smart Fortwo orijinal bir fikir ve rakibi yok ama Forfour’un, küçük sınıfta pek çok rakibi var ve o rakipler, daha iyi fiyata daha fazla otomobil sunabiliyor. Forfour’la farklılık yaşamak için bu fiyat farkını vermeye değer mi? Buna her zaman olduğu gibi müşteriler karar verecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.