SONUÇ

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Bu 240 beygirlik hız canavarının içine girmek benim gibi göbekli ve hatta şişman bir sürücü için bir tür eziyet olsa da, bir kere koltuğunuza yerleştiğinizde müthiş bir heyecan yaşattığını söylemeliyim. Sırtınızı dayadığınız motorun homurtusu nasıl bir güce hükmetmekte olduğunuzu size hatırlatıyor. 1.8 lt’lik motorun, eğer uslu giderseniz 100 km’de sadece ortalama 6,8 lt benzin harcaması da size şaşırtıcı gelecektir ve böylesi bir makinenin içinde olmanın sağlayacağı prestij ve ‘hava’ da cabası… lar için yapılmış. Öyle de olsa, bir kere içeri girdiniz mi, gerçekten ferah bir mekana geçiyorsunuz. Sizi kavrayıp sağa sola savrulmanızı önleyen koltukları çok rahat. Her yanı kesintisiz gördüğünüz bir ön cama sahip 4C’nin son derece sade bir kokpiti var. Böylesi seri ve dikkat gerektiren bir araç için bu sadelik, olması gereken bir şey. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan kokpit ise hacim olarak çok yeterli.

Monokok karbon gövdenin ağırlığı sadece 40 kg. Dış gövde özellikleri çok güzel bir akışla iç mekanda da devam ediyor. Şasi, koltuklar için bir boşluğun bırakıldığı karbondan yapılmış bir kalıptan meydana gelmiş.

Sürücü ve yolcu arasında konumlandırılmış zemin üzerinde ise vites düğmeleri bulunuyor. Alışılmışın dışında bir vites sistemine sahip 4C’de “1” numaralı düğme aracı ileriye doğru hareketlendiriyor. 6 ileri vitesli seri bir şanzımana sahip 4C’nin aynı zamanda direksiyon altına yerleştirilmiş manuel vites kulakçıkları bulunuyor.

Ortada konumlandırılmış 240 beygirlik motor 5 saniyeden daha kısa bir sürede 0’dan 100 km/s sürate ulaşıyor. Bunu güçlü motoru kadar 900 kg’dan az ağırlığı sayesinde de başarabiliyor diyebiliriz. Tam bir mühendislik harikası olan 4C’nin motor bloğunun hemen ardında da 2 orta boy sırt çantasının sığabileceği küçük bir bagajı da bulunuyor.

Ertuğrul Balıkçıoğlu ile Alfa Romeo 4C’nin tanışması İzmit Körfez Pisti’nde gerçekleşti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.