A380’IN KOKPITI: HER YERE MUTLAK BIR DÜZEN HAKIM

Auto Show - - MAGAZİN -

Bu kolla pilotlar yatay ve dikey dümenleri kontrol ederek uçağı yukarı, aşağı, sağa ve sola yönlendirebiliyor. Yolcu uçaklarında kaptan solda oturur. Koltuk sonsuz ayar kabiliyetine sahip. Gri renkli örtü sonradan kaldırılacak. Pilotlara göre koltuklar, özellikle uzun yolculuklarda çok konforlu. Otomobillerdeki el freni ile benzer bir şekilde Airbus’un kaymasını önlüyor.

Airbus’un standart uçuş hızı 900 km/s civarında. Kalkışlar ve inişlerdeyse bu rakam 250 km/s civarında. Flaplar iniş ve kalkışlarda kanadın kaldırma kabiliyetini artırıyor.

Uçak ister otomatik pilotta isterse manuelde olsun, kaptan solda, yardımcı pilot hep sağda oturur. Pilotlar sağ ve sol manevraları bu pedallarla yapıyor. Bu kolla motorların gücü kontrol ediliyor. Sistem tam otomatik veya pilot tarafından manuel kullanılabiliyor.

Ekranda çok sayıda bilgi takip edilebiliyor: Primary Flight Display (uçağın 3 boyutlu anlık konum göstergesi), hız, yükseklik, rota... Tekerlekler bu kolla açılıp kapanıyor. Buradaki örnekte navigasyon, rota ve hava durumu bilgileri yer alıyor. Bu düğmeye basıldığında A380, rota, hız ve yüksekliği otomatik olarak sabitliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.