SONUÇ

JAN GÖTZE

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Neticede 4.66 m’lik toplam uzunlukta minimal bir büyüme var. Cevap basit: İç mekandaki ince düzenlemeler, daha fazla aks mesafesi ve hafif üretim sayesinde!

Motorizasyona göre yeni Q5, öncüsünden 90 kg’a varan miktarlarda daha hafif. Ağırlık tasarrufunun büyük bir kısmını, alüminyum-çelik karışımından üretilmiş karoser sağlıyor. Audi’ye göre bu hafifleme, yakıt tüketiminin dışında sürüş dinamiklerini de olumlu etkiliyor. Bunun ne derecede doğru olduğunu görmek için en azından aracın içinde oturmamız gerekiyor.

Bunun için 2.0 lt 190 HP’lik dizel motora sahip bir Q5’in Audi mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bir testine konuk olduk. Aracın virajlara oldukça sportif bir şekilde girdiği, bunu yaparken dinamik modda bile asla fazla sert olmadığı hemen fark ediliyordu. Bu başarıyı sağlayanlarsa, yeni geliştirilen 5 kollu akslar ve özellikle de Q5’te bir yenilik olan havalı süspansiyon. Sürüş sırasında rüzgar ve yuvarlanma gürültüleri de duyulmuyordu. Audi burada da etkili bir iyileştirme gerçekleştirmiş.

Yeni Audi Q5, Şubat 2017’de 4 motor seçeneğiyle (2 benzinli, 2 dizel) piyasaya çıkacak. quattro adlı 4 tekerlek sisteminin tüm modellerde standart olacağı yeni Q5’te,daha sonra önden çekişli versiyonlar da aileye katılacak. Şanzıman seçeneklerini ise 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG oluşturacak. Dizel cephesinin topmodeli SQ5’in 2017 yılı içinde piyasaya sunulması bekleniyor. Diğer bir yenilik ise RS kısaltmasının Q5’te ilk kez kullanılacak olması. Ancak bu araçta 5 silindirli bir turbo yerine, Audi RS 4/RS 5’in çift turbolu V6’sı görev yapacak. Fiyatlar konusunda Audi’nin yaptığı tek açıklama, donanımlardan arındırılmış haliyle güncel Q5’e göre fiyatların çok fazla artmayacağı şeklinde. Buradan

hareketle 163 HP’lik 2.0 TDI quattro’nun Almanya fiyatının 45 bin Euro civarından başlayacağını tahmin edebiliriz. Konu donanımlar ve teknolojiler olduğunda Audi, Q5’te doğru noktalarda (asistan sistemler, bilgieğlence ve iç mekan genişlikleri) ve hissedilir iyileştirmeler yapmış. Bana göre öncüsüyle arasındaki tasarım farklılıkları çok kısıtlı. Yani yeni olmasına rağmen bir makyaj gibi duruyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.